Відомі Українці з Буковини. Гнатишин Роман

Вівторок, 12 січня 2016 10:17 Автор  Орест
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Гнатишин Роман (Ramon John "Ray" Hnatyshyn 16 березня 1934 — 18 грудня 2002) — 24-й генерал-губернатор Канади. Канцлер і Головний Компаньйон ордену Канади. З 1990 —1995р — Його Високоповажність Високоповажний Роман Гнатишин, генерал-губернатор та головнокомандувач королівських збройних сил Канади.

Роман народився в етнічній українській родині у провінції Сасквачен, Канада. Його батько — Джон (Іван) Гнатишин був канадським сенатором, з родини з села Вашківці, Чернівецької області, Буковина. Матір, дід і баба Гнатишиних, були українськими селянами-емігрантами з містечка Вашківці, що над річкою Черемош, які разом з іншими українськими селянами з Галичини, Буковини і Волині на початку XX ст. важкою фермерською працею на плодючих землях далекого північного континенту збудували для свого народу, дітей та онуків Канаду.

Служив у Королівських повітряних силах Великобританії та мав юридичну практику в Саскачевані до 1974 року, коли й був обраний до Палати Громад Канадського парламенту від Прогресивно-консервативної партії. Займав посади міністра енергетики Канади у 1979–1980 роках та міністра юстиції у 1986–1988 роках. За рекомендацією прем'єр-міністра Гнатишин був призначений генерал-губернатором Канади 14 грудня 1989 року, склав присягу 29 січня 1990 року.

З 1990 року Лицар Справедливості, Пріор та старший офіцер королівського ордену Великобританії (KStJ).

Роман знав українську мову і зберігав рідні українські традиції. Приїжджав на батьківщину на Буковину за часів СРСР, але його не пустило КГБ у своє рідне село.

Помер 18 грудня 2002 р., в місті Оттава. У цьому ж місті українцю встановлено пам'ятник як видатному політику і популяризатору Канади у світі.

Канада була першою західною країною у світі, яка визнала незалежність України у 1990 році.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається