2 липня 1906 року народився видатний український митець Петро Стефанович Андрусів

Четвер, 02 липня 2015 07:11 Автор  Орест
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

2 липня 1906 року народився видатний український митець Петро Стефанович Андрусів,в Галицькому повіті, тепер село Яворівського району Львівської області. Його дитинство припало на буремні роки Першої світової війни. Під час важких боїв хлопчик загубився і його підібрали кубанські козаки. Так, у свої вісім років, Петро втратив батьків і опинився в московському будинку для сиріт де пробув 4 роки.

В 1918 році переїхав до Польщі, де навчався у Варшавській академії мистецтв. Саме там юнак знайомиться з українською діаспорою та бере активну участь в Українській студентській громаді. Але, нажаль, тоді реалізувати свій талант молодому художнику не вдалося – в 1939 році почалася вже Друга світова війна. Петро попадає в німецький трудовий табір, а після поразки Німеччини в 1947 році емігрує до США.

В новій країні Андрусіву не відразу вдалося займатися улюбленою справою, і тільки в 1955 році він стає художником в Філадельфійському архітектурному бюро. З того часу Петро веде тільки творче життя та бере активну участь в діяльності української діаспори. Зокрема, він стає секретарем Об’єднання митців-українців Америки.

Помер Петро Андрусів 29 грудня 1981 року в місті Рівергед. У спадок митець залишив величезну кількість творів. Це і картини з давньої історії України, козацьких часів, панорамні картини боїв з різних історичних епох. Також художник розписав греко-католицьку церкву Св. Йосафата у Філадельфії та написав багато мистецтвознавчих статей.

Відомий як автор художніх творів на тематику ранньої історії України: «Князь Святослав» (1942), «Атака княжої дружини» (1943), «Князь Святослав у наступі» (1960), «З походу Князя Ігоря» (1967), «Княже полювання на лебедів» або «Княжичі» (1969), «Бій князя Ігоря з половцями» (1970), «Княжий пир» або «Сватання Анни Ярославни» (1970) «Зустріч гетьмана І. Мазепи з кошовим Січі Костем Гордієнком». 

Почесне місце займають твори, присвячені козацтву: «Бій під Конотопом», «Богдан Хмельницький» (1948), «Портрет гетьмана І. Мазепи» (1962), «На дворі гетьмана Розумовського», «Зустріч козацької старшини з козаками», «Зустріч гетьмана І. Мазепи з Кошовим Січі Костем Гордієнком» (1968), «Козацька старшина в поході», «Степова анекдота», «Два козаки в поході», «Побратими», «В'їзд Гетьмана до Батурина» (1971), «Козацьке полювання зі соколами» (1973), «Козацький почот» (1973), «Козацьке весілля» (1974), «Козацькі загони в погоні за ворогом», «Боротьба», «Атака козаків».

Події сучасної історії відзеркалюються у творах: «Голгота України» (1944), «Чортківський пролом» (1968), «Кіннотники» (1969), — а міфологія у картинах «Легенда про Фаетона» (1969), «Бій зі змієм» (1971).

Художник творив картини на релігійно-історичні теми: «Хрещення України-Руси князем Володимиром», «Княжа пристань у Києві», — і розписав українську греко-католицьку церкву Св. Йосафата у Філадельфії, США.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається