Еці – «Крижаний чоловік»

Понеділок, 14 жовтня 2013 07:46 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Мумія чоловіка, який жив 5300 років тому, була знайдена туристами в Альпах, поблизу італо-австрійського кордону, в 1991 році. Вона добре збереглася, ставши одним з найбільш ретельно вивчених трупів в історії науки.

У 1991 році на льодовику Симілаун, який знаходиться в Тірольських Альпах, два німецьких туриста з Нюрнберга, Гельмутом і Ерікою Симона, виявили чудово збереглося тіло людини, що жила, щонайменше, 5300 років тому. Тіло настільки добре збереглося, що спочатку навіть подумали, що це хтось із наших сучасників.

 

Мумія добре збереглася завдяки тому, що була вморожени в лід. При вилученні без археологічних інструментів (за допомогою відбійного молотка і льодорубів) було пошкоджено стегно тіла, крім того, присутні брали частини його одягу в якості сувенірів.

Надалі тіло було передано в морг міста Інсбрук, де був встановлений його справжній вік. Але незважаючи на важливість знахідки, під час прес-конференції журналістам дозволялося фотографувати і стосуватися експоната. В результаті на шкірі Еці з'явився грибок.

Деякі вчені дотримуються думки, що Еці міг бути жерцем або чаклуном. На користь цієї версії говорить знайдений у нього амулет, а також відкриття в тому районі австрійським етнографом Гансом Хайдом доісторичного святилища.

 

Знахідка викликала справжню сенсацію і в науковому світі, і в пресі. Журналісти в загальній складності придумали більше 500 назв для знайденої мумії, але, врешті-решт, 2 липня 1997 було прийнято офіційну назву – Крижаний чоловік.

 

Уже відомо, що Еці страждав атеросклерозом, у нього були погані зуби, його тіло покривали татуювання, перед смертю він поласував м’ясом гірського козла, а у віці 45 років загинув від стріли, що встромилась йому в спину.

І це далеко не вся інформація, яку може надати мумія, підкреслює провідний автор роботи Альберт Цинк, очільник Інституту мумій і крижаної людини в Больцано (Італія).

 

У 2008 році була розшифрована повна послідовність ДНК, отриманої з клітинних мітохондрій. У ній виявлені мутації, які не зустрічаються в сучасних популяціях.

 

Це привело до припущення, що «крижана людина» належала народу, який зник з Європи. Цього разу дослідники секвенували ДНК з ядра клітини, взятої з тазової кістки. Ця послідовність містить близько 96% генома Еці.

 

Так, за батьківською, Y-ДНК, Еці належить до гаплогрупи G2 (це "західнокавказька" група, до якої, доречі, належать нащадки аланів в Україні), а за мітохондральною (материнською) ДНК - до K1 (виокремилася від гаплогрупи U8 12 тис. років тому і "емігрувала" на Захід з Причорномор`я).

Отримані дані дозволяють зробити висновок, що Еці був карооким, мав каштанове волосся і першу групу крові, а також не переносив лактозу. Це свідчить про те, що вчені мають рацію в питанні про еволюцію деяких людських рис. Мутації, що призвели до появи блакитних очей і здатності перетравлювати молочні продукти, виникли у дорослих десь впродовж останніх 10 тис. років, але поширилися по всій Європі далеко не відразу. Сучасники Еці вже тримали молочних тварин, але от потрібний ген, судячи з усього, ще не став звичайною справою.

 

Виявлені також варіанти генів, що пов’язані з атеросклерозом, які пояснюють відкладення кальцію, знайдені за допомогою томографічного обстеження. «Він не страждав ожирінням, вів активний спосіб життя, тобто не мав факторів ризику кальцифікації серця, - говорить пан Цинк. - Можливо, справа в генетичній схильності». Один з генетичних варіантів, що були у Еці, підвищує ризик розвитку коронарної недостатності на 40%, а два інших сприяють відкладенню жиру в судинах.

 

Геном Еці натякає і на інші проблеми зі здоров’ям: знайдено майже дві третини генома бактерії Borrelia burgdorferi - збудника хвороби Лайма. Явні ознаки цього недуга в збережених тканинах Еці не виявлені, але, на думку пана Цинка, татуювання на спині, щиколотках і під правим коліном можуть свідчити про спроби вилікуватися.

 

Крім того, підтверджена інформація про родичів Еці. Його Y-хромосома несе мутації, які найчастіше зустрічаються у чоловіків, що живуть на островах Сардинія і Корсика. Розшифровка ядерного геному поміщає його найближчих сучасних родичів в тому ж районі: дані порівняли з геномом 1300 європейців, 125 жителів Північної Америки і 20 мешканців Аравійського півострова.

На місці знахідки встановлений 4-метровий пам'ятник з каменю у формі піраміди.

 

Після низки смертей, що сталися з безпосередніми учасниками, які витягували і вивчали мумію, з'явилися забобони, що Еці проклятий. Першим загинув Райнер Хенн – судмедексперт, що входив в обстежених знайдений на льодовику доісторичний труп групу. Незабаром після прес-конференції, на якій він публічно розповів про Еці, Хенн загинув в автокатастрофі. Наступним став Курт Фріц – альпініст, що працював на льодовику в ході витягання мумії: він виявився єдиним загиблим в ланцюжку альпіністів, які потрапили в лавину. Третя «жертва» – Райнер Хольц, журналіст, що висвітлював виявлення мумії у пресі, – він помер від пухлини мозку. Хельмут Симон, що виявив Еці, пропав без вісті, а незабаром його труп знайшли під гірським обвалом. Дітер Варнеке – один з альпіністів, які брали участь в операції з порятунку Симона, – помер від серцевого нападу. Однак у вивчення мумії залучені сотні людей, і загибель семи з них може бути простою випадковістю.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається