...від Трипілля до нині...

Роздуми українки, подолянки, замученої життєвими труднощами, та вільної Духом.

 • Головна
  Головна Тут Ви можете знайти всі записи блогу на сайті.
 • Категорії
  Категорії Відображає список категорій з цього блогу.
 • Теги
  Теги Відображає список тегів, які були використані в блозі
 • Блогери
  Блогери Знайти Вашого улюбленого блогера на цьому сайті.
 • Групові блоги
  Групові блоги Знайдіть свій улюблений груповий блог тут
 • Увійти
  Увійти Форма входу

Як «БЕРЕГИНЯ» об´єднала два народи.

Posted Автор: Створено в Нове в діаспорі
 • Розмір шрифту: Більше Менше
 • Перегляди: 1412
 • Коментарів: 0
 • Друквати
Світлина від Катерини Марійчук.   

Тернопіль- Жалєц.

 25 травня з файного міста Тернопіль, в далеку дорогу, до Словенії, до міста Жалєц,  вирушив автобус,  повністю заповнений українцями. 

Спаяні колективи, співаки та поети, майстри, берегині народного українського ремесла везли до Словенії, до українського товариства «Берегиня», до її незмінного засновника та керівника Галини Маловшек, свою любов, свою увагу, свою творчість, українську пісню, українське слово та українські народні витвори.

Українці їхали на святкування 5 річниці «Берегині», їхали, щоб підтримати «Берегиню», щоб привітати її, щоб показати словенцям, поряд з якими вже багато років живе  Галина Маловшек,  нашу підримку,  нашу українську солідарність.

 Дорога виявилась не такою й легкою , тільки сім годин на митниці дались взнаки, та пісня, українська пісня, українські жарти, гумор та сало з чорним хлібом  згладжувадли оті кути, і випрямляли кривувату дорогу в рівний автобан.

Зранку, 26 травня показались гори в тумані.

Червоні дахи заможних будинців і...  багато довгих, загадкових палок посеред полів.

- Хміль, - підказали знаючі.

- Словенія, виробник якісного вина, - сказали інші.

- О, то таки гарна країна, -  сказали треті

А решта  вибухнула сміхом.

 

От що воно за птиця  - Європа.

 Словенія така завелика, як область в Україні, наприклад, Львівська.  Два міліони людей  та мала територія  не збіднила словенський нарід, а навпаки,  згуртувала і навела на максимальне використання народних багатств на благо ВСЬОГО народу. Саме так,  для всього народу.

Перше, що буквально  вривається в вічі, - чистота.

Культ чистоти. Чисто на дорогах, чисто на полях, в лісах, в будівлях, на газонах... навіть туалети, що побудовані в певній періодичності на обочинах автобану, чисто вимиті, з краном з водою, з декількома рулонами туалетного пареру і без нагляду...

Видко саме це й зветься – ЄВРОПА. Чисті, капітальні будівлі з усіма зручностями й запасом туалетного паперу. І всі ті рулончики папку були на місці. Де більше, де менше, та були всі.

Села, обабіч дороги, важкувато назвати селами, будинки великі, гарні, багаті, які в Україні мають дуже заможні люди.

А як воно так, що в маленькій Словенії  ВСІ люди живуть як у великій та багатій Україні тільки заможні, то український народ має думати, якщо звісно хоче змін та хоче жити цивілізовано й достойно, а не проживати своє життя аби швидше до кінця.

 Жалец.

Невелике місто, де ВСІ вітаються одні до других, навіть незнайомі.

 • Здраво.
 • Добр дан.

Вітаються і до нас, до українців, які оце вийшли з автобуса до Української Господині  в м. Жалєц  - Галі Маловшек.

 • Добр дан. Доброго вам дня, дорогі мої.

Обійми. Дружні потиски рук, спогади та тут-же плани на майбутнє.

 

Спільний україно-словенський концерт.

 Задуми завжди обширні, та люди завжди підкорегують ті задуми організаторів під себе.

Святковий  зал прибраний словенськими жінками  піонами, ромашками та житнім зеленим  колоссям.

Українські рушники, українські короваї, українські майстри виставили свої,  українські вироби;  українська вишиванка; українська мова... Словенія.

 Словенці пунктуальні. Оголошено на 18.00, то й приходять на 18.00 і таки впевнені, що саме о 18.00 все й має початись.

Що ж, як наші люди, трактують назначений час по своєму. І то так в Україні, і чого б то мало бути по іншому в Словенії?

 Ведучі  Spolenak  Olgi, Koželj  Dragici дали старт і вечір розпочався.

З привітальним словом виступила організатор свята, засновник та керівник товариства українців в Словенії «Берегиня» Галина Маловшек:

  Вже 5 років, як на гостинній благословенній землі живе, працює та процвітає, несе українські традиції, українське слово товариство української культури «Берегиня».

Наші перші кроки випали на трагічні випробування української стійкості в Україні.

І всі ці 5 років «БЕРЕГИНЯ» живе й  крокує разом з Україною.

Бореться, волонтерствує, протестує, допомагає і.. несе , несе українську культуру, українські обряди та українську волю по словенській землі.

 Та щоб то було за свято без Вас, мої дорогі Друзі та побратими з України, Італії, Словенії...

Тільки єдність нас, українців, розкиданих по світу з українцями, що живуть в нашій Вітчизні, дає нам силу та впевненність в вірності наших дій та в завтрашньому дні.

Щиро дякую Вам, українці, що приїхали  і  ми всі разом святкували наш ювілей.

Дякую, що розуміли нас, що були поряд всі ці 5 років... і є поряд і зараз.

Вклоняюсь, кожному з Вас. Люблю, кожного з Вас. Дякую, кожному з Вас.

Мали час на слово та на подарунок великого коровая з рушником  й організатор поїздки Іван Кушнір, Нестор Мартинець, Володимир Канюка,  співзасновники   Міжнародного творчого марафону ,,Мистецтво єднає Україну''.

А далі, а далі розпочалось щось неймовірно-цікаве.

Словенські привітання в перекладі нашої  Берегині на українську мову, українські вітання та короткий зміст пісень на словенську.

Поезії на українській мові і переклад, з підшуком влучних синонімів на словенську.

 Чудовецькі голоси  колективу  «Співуче Полісся»  і запальний танець гурту «Калиновий цвіт» , обидвва колективи привезли керівники  Мар’ян  та Дарія Гисяк.

Глибокі, патріотичні, народні, авторські пісні та поезії виконали відомі в Україні співаки та автори, яких не раз вітали Америка, Канада, Іспанія, Італія, Ізраїль, Польща Португалія, Прибалтика,  Швеція... 

Павло Доскоч - автор, композитор;

Ярослава Декалюк -   автор своїх пісень;

Володимир Канюка - поет, пісняр;

Литвінова Нелля - співачка;

Петро Гойда- поет, пісняр, гуморист;

Нестор Мартинець - поет-пісняр. Голова обласного відділення творчої спілки Асоціації  діячів естрадного мистецтва України.

Хоч  і  українська пісня та слово,  мелодика нашої музики та нашої мови, душевна відкритість і сердечна подача пісні та слова, зворушили словенців і було очевидно, що вони розуміли суть проспіваного  і прочитаного.

Та коли джерельним струмочком кришталекої гірської води задзюрчали  цимбали під легкими, хвилеподібними рухами рук Івана Кавацюка, зал затамував подих.

Враз повіяло прохолодою Карпатських гір, запахло смереками, полином та скошеною травою...

А як срібно-прозорий голос Оксани Савчук  вніс  в притихший зал запах зеленого жита, що росте при межі,  вирване від самого серця прохання, щоб рід наш збирався та щоб пам´ятали, що гості в українській господі завжди до душі...

 То як тут не заплакати?!...

 А цимбали звучали, а Голос «Писанки» виривався на волю, заполонював Жалец і що ж дивного, що на наступні  дні при зустрічі з «Писанкою», на вулицях  міста, словенці піднімали руки в привітанні:  Писанка...

І думається мені, що солістам ТВО Чернівецької обласної філармонії,  народним артистам України Оксані Савчук та Івану Кавацюку оте впізнавання та шанування словенців таки приємно-радісне.

 Співучий  наш народ і мелодійна наша мова.

Директор    Комунального  закладу  Київської обласної ради "Київський обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи" Олена Завальська та викладача НУБіП України Сергій  Виговський, заспівали:

Знов зозулі голос чути в  лісі,

Ластівки гніздечко звили в стрісі

Як на мене, то був перебір позитивних емоцій в той день.

Ще була під враженням від «Писанки» і нате вам – «Черемшина», та сама «Черемшина», яку я вечорами співала  на табуретці в нашій сільській хаті, ще при свічці.

І ті зозуля, ластівка, черемшина, вівчар, Черемош... з такою сердечністю та глибиною подані глядачам, і виконавці так чутливо її нам донесли...

Плакала...

Цікаво і пізнавально було побачити народні словенські танці фольклорного  колективу  «Grifon». Інші рухи, костюми на свято, на будень, як і танець святковий чи буденний...

Словенський етно колектив  «Соняшнички»  зачарував глядачів. Зрілі жінки з дошкою для прання, з марокасами, з тамбурином,  з трубами, і мужчини з  гармошками  так подали народні словенські пісні, так їх обіграли, що було зрозуміло все.

Особливо радісно, що на сято 5-річчя «Берегині» завітали і два молоді гармоністи Uroš  Cirkulan  та   Matej  Могu.   Віртуозна, запальна, з рухами,  їх гра винесла нас за межі залу.

Час збігав, Дух  єднання двох словя´нських народів кріпчав, люди танцювали взявшись за руки. Разом.

 • Хвала.
 • Дякую.
 • Хвала лєпо.
 • Дуже дякую.

І ми розуміли словенців, а  словенці розуміли нас, а Берегиня – Галя Маловшек, розуміла нас всіх. І раділа за нас всіх.

 Я мала велике щастя і ще більшу радість познайомитись з Українцями з Італії, твердими патріотами, рідними по Духу Ліліаною  Щербанович, Оксаною Тарас, Андрієм Сушко. Такі Люди з особливої категорії Українців. На загал їх дуже мало, але пізнавши таких Людей один раз, ви вже впізнаватимете їх скрізь, де б вони не були і в якій би країні не жили. Це саме ті Люди, для яких «Україна – понад усе» - смисл життя.

 

До зустрічі,  «Берегиня».

 Святкування закінчилось. Поздоровлення, подарунки, привітання, ювілейний концерт позаду. А ювілейний рік  тільки розпочався - до березня 2018.

Хто не знав чи не встиг, у вас є час на привітання та на гарні слова товариству українців в Словенії «Берегиня» і керівнику Маловшек Галині.

 Останні обійми... останні побажання... потиски рук... щирі слова подяки... враження від святкування і від прийому... змахнута сльоза... і загад на наступну зустріч...

 Автобус вирушив в Україну.

Щасливої Вам дороги, Друзі.

Благополучного повернення на рідну нашу Землю.

І не забувайте, що в Словенії, в місті Жалєц,  живе Галина Іванівна Маловшек, Жінка з великим серцем і ще більшою Душею, щира Патріотка України і невтовний борець... за правду, за українське Слово, за Українську Мову, за Український Нарід,  за Україну...

 26 травня – 30 травня 2017 року.

Тернопіль-Львів – Будапешт- Балатон- Жалєц.

 

Оцініть запис цього блогу:
0
URL відстеження цього запису

Коментарі

 • Тут ще не має коментарів. Станьте першим.

Залиште свій коментар

Гість
Гість Вівторок, 20 лютого 2018