Як майбутній імператор Австро-Угорщини Карл І жив у Коломиї і нагороджував героїв, які розбили росіян біля Тлумача.

Четвер, 21 лютого 2019 12:19 Автор  Ніна Петриківська Опубліковано в Історія
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Архикнязь (ерц-герцог) Карл Франц Йосиф із династії Габсбургів був останнім імператором Австро-Угорщини, королем Чехії, Угорщини, Галичини та Володимерії. Йому довелося очолити монархію у надскладний період – у розпал Першої світової війни, після смерті цісаря Франца Йосифа. Саме Карл І у 1918 році визнав незалежність УНР. І в листопаді того ж року через революційні події в Австро-Угорщині (одна з яких призвела до утворення ЗУНР на Галичині) відмовився від управління державою, але офіційно престолу не зрікся. Тільки у квітні 1919 року, коли австрійський парламент скасував монархічну владу, Карл І остаточно втратив імператорську корону. Після невдалих спроб залишитися бодай угорським королем у 1921 році Карл був інтернований у місце заслання на острові Мадейра, де наступного року помер від пневмонії.

Ерц-герцог Карл був частим гостем на Галичині, а з квітня 1912 року постійно мешкав у Коломиї, де спеціально для нього та його дружини Зіти було збудовано дві вілли. Дорогою до Коломиї Карл на чолі свого загону кавалерії приїхав до Станіславова, пише інформаційний портал українців світу "Стожари" з посиланням на Правда іф.

1karl 800x756

 

Як повідомляла газета «Кур’єр Станіславівський», від Пасічної до торговиці на вулиці Галицькій (тепер – парк воїнів-інтернаціоналістів) майбутнього імператора супроводжувала чимала група українців на конях, яких при в’їзді до міста скерували на вулицю Заболотівську (тепер – Василіянок). Самого ж ерц-герцога та його ескорт запросили до Каси Ощадності (тепер – центральна філія Ощадбанку), де в декорованому квітами залі йому влаштували урочистий прийом. Ерц-герцога вийшли зустрічати до брами станіславівський староста Юліуш Прокопчиць та бургомістр Артур Німгін, а в залі зібралися представники влади, урядових закладів, наукових установ та духовенства. Честі бути першим із представлених майбутньому імператорові удостоївся греко-католицький єпископ Григорій Хомишин.

Наступного ранку, не провівши жодних аудієнцій, після ночівлі в готелі «Центральний» Карл Франц Йосиф відбув автомобілем до Коломиї, де у складі VII кінного полку ніс військову службу спочатку як ротмістр, а з осені 1912 р. як майор. Ерц-герцог користувався повагою серед  українців, які оцінювали його як «розумного і енергійного діяча», прихильного до українців з намірами «відбудови великої Української держави». Місцева преса згадувала, що містяни тепло приймали високих осіб, які, у свою чергу, висловили лояльність до українського національного руху.

karl kolomiya1 800x458

Дружина ерц-герцога Зіта запам’яталася мешканцям Коломиї тим, що сама робила закупи на ринку. А ерц-герцоґ Карл зробив розкішний подарунок, віддавши обидві збудовані для нього вілли якимось двом місцевим панянкам. На жаль, до наших днів вони не простояли. Віллу на колишній вулиці Євангелицькій (тепер Богдана Хмельницького) зруйнували, коли розбудовувався завод «Сільмаш». Збереглися лише дві сусідні вілли, які належали до німецької колонії. До речі, у 2007 році до Коломиї навідався син останнього цісаря Австро-Угорщини Отто фон Габсбург:  приїхавши на місце, де мешкали його батьки, він навіть не вийшов з автомобіля, щоб оглянути спустошену місцевість.

karl kolomiya5

Ерц-герцог Карл Франц Йосиф ще раз побував у Коломиї під час Першої світової війни, у квітні 1915 року, коли місто було звільнене від російських військ. Загалом він часто бував на східному фронті. Як повідомляла віденська газета, у вересні 1916 року він особисто нагороджував піхотинців австрійської армії, які розгромили російські війська біля Тлумача. Окрім того, він побував у Богородчанах, Калуші та деяких інших галицьких містечках, де були розквартировані армійські підрозділи.

kayzer tlumach1

karl kolomiya2

kolomiya villa

Останнє редагування Четвер, 21 лютого 2019 12:37

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається