Виставку з 565 експонатів кримських музеїв, доставлених до Києва з Амстердама наприкінці 2023 року, відкрила Олена Зеленська. За “скіфське золото” Україна боролася з Росією майже 10 років.
Виставку “Скарби Криму. Повернення” у Скарбниці Національного музею історії України відкрила перша леді України Олена Зеленська
“Країна-агресор любить привласнювати не лише чужі території, а й чужі цінності. Однак зі скарбами музеїв Криму їй це не вдалося“, – зазначила Зеленська
Експонати цієї виставки належать до культур різних народів, які жили на півострові, зокрема греків, скіфів, сарматів, готів, гунів. Вони були створені в період від V століття до н.е. до V століття н.е.
На виставці представлені 565 експонатів з Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Центрального музею Тавриди (Сімферополь), Керченського державного історико-культурного заповідника та Херсонесу Таврійського (Севастополь).
“10 довгих років судів та блискучої роботи українських та іноземних юристів, музейників та дипломатів знадобилися, щоб культура, історична справедливість і співпраця все-таки перемогли“, – додала перша леді України в іншому дописі.
Виставка триватиме “до остаточного звільнення Криму“, запевнила Олена Зеленська.
Крім того, нинішня виставка також розповідає про розграбування росіянами археологічної спадщини Криму.
На відкриття співзасновниця благодійного фонду BGV Анна Буткевич зазначила, що культурну та історичну спадщину важко не тільки повертати, а й зберігати для наступних поколінь.
“Росія століттями намагається знищити нас як націю, посягаючи на нашу землю, історію, мову, культуру Але сила духу нашого народу не здоланна. Ми чинимо опір, захищаємося, виборюємо право нести у світ українську силу, українські цінності”
Як повертали “скіфське золото”
У 2013 у Боннському державному музеї LVR-Landes відкрили виставку “Крим: золото й таємниці Чорного моря” (De Krim. Goud en geheimen van de Zwarte Zee). Її створив Український Інститут археології НАН у співпраці з Інститутом прадавньої історії Боннського університету. Для виставки надали свої колекції столичний Музей історії України та чотири кримські музеї: Національний заповідник “Херсонес Таврійський” (Севастополь), Центральний музей Тавриди (Сімферополь), Бахчисарайський історико-культурний заповідник та Керченський історико-археологічний заповідник.
У лютому 2014 року Росія почала окупацію Криму. Предмети з колекції Національного музею історії України повернулися до Києва після завершення виставки. Водночас повертати цінності з кримських музеїв на територію, не підконтрольну українській владі, стало неможливим. Проте музеї Криму, які де-факто контролює влада Росії, наполягали саме на цьому. У Нідерландах розпочався судовий процес.
У грудні 2016 року суд в Амстердамі постановив передати кримські скарби державі Україна відповідно до Закону про спадщину. Однак кримські музеї, що перебували в російській окупації, почали процес оскарження рішення. Апеляційний суд Амстердама також вирішив задовольнити позов про передачу кримських артефактів державі Україна.
9 червня 2023 року Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення Апеляційного суду Амстердама в жовтні 2021 року щодо скіфського золота, ухваливши повернути його Україні.