Із лютого 2022 року розпочалася повномасштабна війна варварського режиму Кремля, що охопила велику територію України і призвела до значних психологічних навантажень на все суспільство. Воєнну травму українське суспільство проживатиме ще тривалий час навіть після перемоги над агресією терористичної Росії.
Експерти зауважують, що надлишок чутливих новин може завдати значної шкоди здоров’ю людини. Тому слід відповідально ставитися до того, що, де і скільки читати, слухати й переглядати. Поради щодо здорового медіаспоживання розробили в експертному середовищі в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Ось декілька з них:
- Використовуйте лише офіційні та перевірені джерела інформації. Час від часу аналізуйте їх. Адже навіть відомі телеграм-канали дуже легко змінюють власників і перетворюються на рупор поширення ворожих наративів.
- Стежте за тим, як ЗМІ впливають на ваш емоційний стан. Не дозволяйте новинам помножувати ваші стреси. Відмовтеся від контенту, який приносить неприємні відчуття чи виснажує.
- Особливо обережно необхідно ставитися до новин про трагедії, якщо ви або ваші рідні маєте подібний травматичний досвід. Адже їх перегляд може викликати у вас небажані переживання.
- Обмежте «екранну активність». Це не лише звільнить час для більш корисних речей, а й дасть змогу покращити сон і підвищити мотивацію до виконання інших завдань.
- Ігноруйте негативні коментарі. Активне коментування у соцмережах може неабияк впливати на самопочуття: підсилювати тривожність, знижувати самооцінку, здатність до концентрації й навіть демотивувати.
- Влаштовуйте дні «цифрового детоксу». У цей час не користуйтеся гаджетами взагалі. А ще спробуйте відмовитися від використання смартфона чи ноутбука щонайменше за годину до сну.
Війна, на жаль, триває і масштаб агресії формує колективну травму українського народу. Травматичний досвід українців особливий. Ми маємо тривалу війну на території своєї країни. Європейський континент не мав такого досвіду з Другої світової війни. Орієнтовно 70% українців визнають найбільшою проблемою психологічне здоров’я, яке на 2-му місці після зниження доходів, за дослідженням Національного демократичного інституту.
Що з цим робити:
- Звертайтесь до психологів. Зараз є чимало програм, у т.ч. при громадських організаціях, зокрема на ресурсі української діаспори СТОЖАРИ https://svitua.org/ є низка посилань, де ви можете отримати якісну психологічну допомогу.
- Якщо вам не підійшов психолог, психотерапевт, звертайтесь до іншого. Це як із лікарем чи шеф-кухарем. Можна не одразу знайти того, який вам підійде. Це цілком нормально.
- Відвідуйте психологічні тренінги, психологічні групи підтримки.