В Україні з 1 квітня запрацює нове покоління системи електронних платежів

В Україні з 1 квітня запрацює у цілодобовому режимі нове покоління системи електронних платежів (СЕП).

Про це повідомили у пресслужбі НБУ.

За інформацією, Нацбанк врегулював питання виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в нацвалюті. Нове покоління СЕП запрацює на базі міжнародного стандарту ISO 20022 та в цілодобовому режимі (24/7).

У НБУ пояснили, що стандарт ISO 20022:

  • уніфікує платіжні документи,
  • створює єдині принципи для їхнього заповнення і оброблення,
  • розширює додатковою інформацією реквізитний склад платіжної інструкції, що дає можливість забезпечити автоматизацію платіжних операцій та підвищити рівень обслуговування клієнтів.

При цьому цілодобовий режим роботи СЕП передбачає виконання міжбанківських платіжних операцій без призупинення роботи цієї системи та миттєвий перехід від поточного до наступного календарного дня.

Сума виконаної платіжної інструкції відображатиметься за рахунком учасника СЕП датою того календарного дня, в якій вона проведена через СЕП.

У зв’язку з цим Нацбанк, зокрема:

  • встановив новий порядок проведення міжбанківських платіжних операцій через рахунки учасників СЕП у частині правил формування, обміну та оброблення електронних повідомлень;
  • оновив порядок внесення інформації про включення чи виключення учасника СЕП до/з Довідника учасників СЕП;
  • актуалізував порядок здійснення банком і його філіями міжбанківських платіжних операцій за відповідною моделлю обслуговування консолідованого кореспондентського рахунку;
  • встановив вимоги до переліку інформації та відомостей про небанківського надавача платіжних послуг, які міститимуться в Довіднику небанківських надавачів платіжних послуг;
  • врегулював питання виконання учасниками СЕП міжбанківських платіжних операцій небанківських надавачів платіжних послуг;
  • оновив порядок виконання міжбанківських платіжних операцій в національній валюті через кореспондентські рахунки, що відкриваються банками-резидентами в інших банках-резидентах.

Відповідна постанова правління НБУ від 3 березня набирає чинності з 1 квітня 2023 року, крім норми про обов’язкове зараховування коштів за платіжною операцією на рахунок отримувача протягом години, яка діятиме з 1 квітня 2024 року.

Перехід на нове покоління СЕП на базі міжнародного стандарту ISO 20022 створить технологічне підґрунтя для приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA) та реалізації функціоналу миттєвих платежів в Україні.

Варто зазначити, Система електронних платежів НБУ – це державна платіжна система, що забезпечує проведення міжбанківських розрахунків через рахунки, відкриті банками в Національному банку. НБУ є  оператором та розрахунковим банком цієї системи. СЕП – єдина системно важлива платіжна система в Україні. Вона забезпечує здійснення 97% міжбанківських розрахунків у національній валюті в межах країни. Розрахунки у СЕП здійснюються у режимі реального часу. Учасниками системи на 1 січня 2023 року були всі 67 працюючих банків України, а також Державна казначейська служба та Національний банк.

Нагадаємо, Європейський стандарт CRS унеможливить приховування доходів українськими біженцями.

Схожі публікації

Залишити коментар