Як Київ відзначає «300 років зі Сковородою»

Третього грудня 2022 року виповнюється 300 років з дня народження Григорія Сковороди — видатного українського філософа-містика, богослова, поета, педагога. 

З нагоди відзначення цієї дати в столиці Україні всупереч всім воєнним труднощам проводяться масштабні культурні події різного формату.

Так у культурній асоціації «Новий Акрополь» для киян та гостей столиці розробили загальноукраїнський проєкт «300 років зі Сковородою». Про це розповідає «Вечірній Київ».

«Цей проєкт ми розглядаємо як нашу посильну участь в культурній битві за цінності. Прагнемо, аби ім’я Григорія Савича та його здобуток були живими ідеями, що впливатимуть на формування культурного та духовного середовища української нації», — зазначають організатори.

Виставковий проєкт «Невловимий Сковорода» — це частина загального проєкту, яка проходитиме в Києві та складатиметься з 2 частин:

 • інтерактивного простору
 • та лекції «Духовна практика Григорія Сковороди».

Інтерактивний простір — це щось на кшталт імерсивної екскурсії, де відвідувачі зможуть:

 • поринути в Україну 18-го століття;
 • пізнати Сковороду як європейського філософа;
 • дізнатися про філософію Сковороди через інтерактивні елементи виставки.

Тривалість події: 1 година.

На лекції будуть зачитувати фрагменти листів українського філософа та обговорювати його духовну практику: як відбулося становлення мудреця та яким був його шлях до справжнього щастя.

 • 3 грудня 2022, о 12:00, 13:00, 14:00
  Локація «Поділ»: ст. м. Контрактова Площа, вул. Спаська, 9 (цокольний поверх)
 • 11 грудня 2022, о 12:00, 13:00, 14:00, 15:00
  Локація «Нивки»: ст. м. Нивки, вул. Данила Щербаківського, 9А

Вхід вільний, потрібна реєстрація.

Крім того, також у столиці в ці дні в Національному центрі «Український дім» презентована цікава експозиція присвячена ювілею великого філософа, передає «Україна молода». Ініціатор виставки –Міністерство культури та інформаційної політики.

«Це перша виставка, яка відбувається при світлі ліхтариків та свічок. Тому вимкнення електроенергії нас не лякає», – кажуть організатори експозиції, присвяченої 300-річчю від дня народження Григорія Сковороди.

Григорій Сковорода – знаний і непізнаний. Мислитель і байкар. Філософ і мандрівник, який ішов до світу і не дозволяв світу себе упіймати. Говорити про нього можна безкінечно і в різних аспектах. Відкривати, пізнавати і ніколи не бути до кінця певним, що пізнав.

Ця виставка –  одна з прекрасних можливостей побути поруч із його світом і його світлом. Збагнути ідею персональної свободи Григорія Сковороди. Свободи, яка 300 років перемагає темряву. Такими словами можна окреслити основний лейтмотив  виставки.

Серед особливостей формату цього культурного заходу:

 • сучасний, інтерактивний формат,
 • кураторські екскурсії,
 • барокова музика і живе музичне виконання,
 • майстер-класи для малечі і дорослих зі створення коміксів за допомогою штампів,
 • можливість мандрівки в 3D форматі Сковородинівкою (до російського  вторгнення в Україну і після).

Виставка організована таким чином, щоб кожен відвідувач міг самостійно мандрувати світом Сковороди і дізнаватися не тільки цікаві факти з його життя та творчості, а й більше пізнати історію України XVIII століття.

«Це не просто світ – це сад Сковороди, – каже автор кураторської концепції виставки, літературознавець Євгеній Стасіневич. –  Сковороду традиційно спрощують. Мовляв, ходив собі світом такий собі дивак, філософ-життєлюб. А він – набагато складніший, відтак – цікавіший. Він мав не одну іпостась, не схожі життєві стратегії. І про це треба говорити, про це дуже цікаво думати».

Скульптура Сковороди, яка дивом уціліла в обстріляному ворожими військами національному музеї на Харківщині, –  центральний експонат виставки в «Українському Домі». Після її завершення пам’ятник повернуть до музею, і, до речі, реставрувати скульптуру не будуть –  як свідчення трагічності і стійкості.

На виставці можна побачити рукописи, автографи і першодруки, графіки та малюнки Григорія Савича, ексклюзивно надані Інститутом літератури. А також портрети Сковороди –  і єдиний прижиттєвий, й сучасні експериментальні.

«Щасливий, хто мав змогу знайти щасливе життя. Але щасливіший той, хто вміє ним користуватися». Так вважав Григорій Сковорода.

Вхід на виставку –  вільний. Виставка відкрита: у будні – з 12:00 до 20:00, на вихідних – з 10:00 до 20:00. Адреса: Київ, Хрещатик, 2.

Як повідомлялося, у ніч проти 7 травня на Харківщині внаслідок обстрілу було знищено Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка.

Схожі публікації

Залишити коментар