Дубенський замок цього року відсвяткував свій 530-річний ювілей

від Комарі Альберт

Саме 530 років тому, а точніше – у 1492 році, Дубенський замок вперше згадується в писемних джерелах. І цього року ми всі можемо привітати з ювілеєм цю давню архітектурну споруду.

В честь ювілею Дубенська військова адміністрація презентувала замку скриньку з 530-и монет номіналом 1 гривня – по монеті за рік існування замку.

“Шановна команда історико-культурного заповідника, Ваш фронт  – збереження культурного надбання нації та наповнення духовної скарбниці. З цим Ви справляєтеся на відмінно! Ми Вами пишаємося”, – звернувся до працівників замку начальник Дубенської ОВА Всеволод Пекарський.

Дубенський замок цього року відсвяткував свій 530-річний ювілей

З нагоди свята у Державному історико-культурному заповіднику Дубна організували міжнародну наукову онлайн конференцію, присвячену 530-річчю першої писемної згадки про Дубенський замок.

До участі у заході запросили істориків, археологів, культурологів, музейників не лише з Рівненщини, а й Київської, Тернопільської, Волинської, Львівської, Черкаської областей, а також з Литви. Теми, які заявлені до презентації, стосуються як давньоруського будівництва XI-XIII ст.ст., так і археологічних знахідок сучасної доби. Науковці з різних регіонів України ділитимуться дослідженнями про визначні пам’ятки історії, культури та архітектури своїх областей. Окремий блок присвячений саме історії Дубенського замку та його експонатів.

Дубенський замок цього року відсвяткував свій 530-річний ювілей - фото 2

Замок князів Острозьких XV ст. в  м. Дубно, Рівненської області – один із найстаріших замків України, який до цього часу несе у собі риси середньовіччя (суворі мури, підземелля зі склепіннями) та парадного стилю (оздоблені ліпниною зали).

Дубенський замок ніколи не був взятий приступом, оскільки був міцно укріплений 73-ма гарматами й надійно захищений річкою Іквою з її багатокілометровими заплавами.

Під стінами замку ламалися татарські списи і шведські шаблі. Тут зберігалися незліченні багатства трофеїв: коштовний посуд, книги, картини, ікони, зброя і захисне озброєння, хутра тощо.

Нині Дубенський замок є окрасою краю та одним із семи чудес України.

Легенда замку

Кажуть, що в 16 столітті під час набігу татарських військ на Дубенський замок почалася сильна паніка. А племінниця Острозького – красуня Беата, вибравшись на вежу, розпорядилася стріляти прямо по загону хана і його наметі. Крім того, Беата сама підпалила вогонь в гарматі, за підсумком – мета була вражена і битва закінчилася. З тих самих часів вежу Дубенського замку називають «Беатка».

Нагадаємо, наразі йдуть суперечки навколо замку Паланок: Угорці Закарпаття категорично проти заміни Турула на Тризуб. А більше про замки в Україні є тут.

Схожі публікації

Залишити коментар