У Києві презентували книгу про журналіста Івана Світа та українську діаспору в Азії

від svit_admus

Доктор філософії, кандидат історичних наук, доцент Києво-Могилянської бізнес-школи Ольга Хоменко презентувала свою книгу «Далекосхідна одіссея Івана Світа», в якій розповідає про забутого журналіста та історика Івана Світа (1897-1989) та умови існування української діаспори на Далекому Сході та в Азії.

Презентація книги відбулася в Укрінформі.

Організаторами презентації були Укрінформ та Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин, видавництво Лаурус.

Учасники: Ольга Хоменко – доктор філософії, кандидат історичних наук, доцент Києво-Могилянської бізнес-школи; Тимофій Брік – доктор філософії, професор Київської школи економіки; Алла Атаманенко – доктор історичних наук, професор Національного університету «Острозька академія», директор Інституту досліджень української діаспори імені Любомира Винара; Сергій Ціпко – професор Канадського інституту українських студій, Університет Альберти; Ірина Матяш – доктор історичних наук, голова Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, модератор.

“Це забута історія про величезну українську діаспору, яка була в Азії. Це забута історія українсько-японських та українсько-китайських взаємин, публічної та культурної дипломатії. Окресливши присутність української діаспори в Азії, Іван Світ вперше наголошує на винятковій ролі українців у освоєнні Далекого Сходу. І говорить про український вектор у міжнародній політиці, який існував там з початку 20-го століття”, — зазначила під час презентації Хоменко.

Шанхайська посвідка Івана Світа з відбитком вказівних пальців правої і лівої рук. 12 вересня 1943 року. Архів УВАН, США

Книжка написана на основі унікальних американських та японських архівних джерел. Читач має змогу дізнатися про те, як українські переселенці на Зеленому Клині та в Маньчжурії, у лещатах між Росією та Японією, в непростих умовах Російської революції 1917 року, міжвоєнних та воєнних часів активно відстоювали право бути собою, творили власну Україну, вибудовуючи діалог між заходом та сходом. Ця книга про забуту українську діаспору на сході та невідомі сторінки української публічної та культурної дипломатії.

“Зазвичай, коли в Україні говорять про українську діаспору, мають на увазі діаспору в Європі або в Америці чи Канаді, інколи згадують про Австралію. Але про діаспору в Азії зазвичай нічого не відомо. Це діаспора, яка з’явилася там наприкінці 19-го століття і практично зникла після Другої світової війни. Існувала величезна східна українська діаспора — це люди, які жили на території Далекого Сходу, Маньчжурії та в Китаї”, — сказала Хоменко.

Газета «Далекий Схід», що виходила в Харбіні. Число 15-е за 5 жовтня 1938 року

Ольга Хоменко додала, що українці проживали переважно в Приморському, в більшій частині Хабаровського краю та в Амурській області, і ці території дістали назву Зелений Клин — через величезну кількість зелених лісів та його клиноподібну форму. На момент революції в Росії 1917 року в Азії, за різними даними, проживало від 500 тисяч до мільйона українців.

Книжка «Далекосхідна одіссея Івана Світа» написана на основі унікальних американських і японських архівних джерел. Вона розповідає про те, як українські переселенці на Зеленому Клині та в Маньчжурії, між Росією та Японією, в непростих умовах революції 1917 року, у міжвоєнний та воєнний час активно відстоювали право бути собою, творили власну державу, вибудовуючи діалог між Заходом та Сходом.

Схожі публікації

Залишити коментар