Виставка “Нью-Йорк – Іловайськ: вибір” про Маркіяна Паславського

від Стожари

У серпні минає сім років від боїв за Іловайськ. Саме тоді, звільняючи території Сходу України від російських окупантів, у складі батальйону “Донбас” воював і віддав життя за Україну американець українського походження Маркіян Паславський.

На спомин про українця з діаспори, Маркіяна Паславського 13 серпня об 11:00 у Харківському історичному музеї імені М.Ф. Сумцова відкриється виставка “Нью-Йорк – Іловайськ: вибір”. Триватиме вона до 26 вересня 2021 року та буде доступною для перегляду з вівторка по неділю, з 09:30 до 17:00. Про це Порталу української діаспори “Стожари” повідомили організатори виставки.

“Відкриття виставки ‘Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір’ у просторі Харківського історичного музею імені М. Ф. Сумцова є знаковим моментом. У дні, коли наші громадяни та світова спільнота відзначають 30-річчя Незалежності України, варто згадати про людей, що брали безпосередню участь у становленні, розбудові та захисті нашої держави. І тут важливою особистістю є Марко Паславський – представник української діаспори, що зберегла пам’ять про свою Батьківщину і любов до неї, людина, яка у складні часи розбудови української економіки полишила затишок закордонного добробуту, щоб безпосередньо докласти зусиль до становлення міцного економічного підґрунтя нашої держави, в тому числі працюючи і в самому Харкові. А у важкі години боротьби за збереження української свободи – боронити її пліч-о-пліч з широкими колами добровольців” – стверджує Юлія Сошнікова, заступниця директора з наукової роботи Харківського історичного музею імені М.Ф.Сумцова.

Над створенням виставки “Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір” працювала команда Національного музею Революції Гідності разом із Музеєм української діаспори та родиною Паславських, яка передала до фондів цих інституцій особисті речі Маркіяна. Виставка починається з роздумів загиблого героя, зібраних у книжці “Заклик діяти: слова Маркіяна Паславського” – одному з видань Музею Майдану. Самі ж експонати висвітлюють основні періоди його життя. Експозиція не лише показує життєвий шлях і вибір Маркіяна, а й оповідає про іловайську трагедію. Про це покажуть документальний фільм.

Куратори виставки – Назар Розлуцький та Олександр Бриндіков.

Організатори проєкту: родина Маркіяна Паславського, Музей української діаспори, Музей історії міста Києва, Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності, бійці добровольчого батальйону “Донбас”, Харківський історичний музей імені М.Ф. Сумцова.

Мета організаторів – продовжувати мандрівний проєкт, щоб про Маркіяна Паславського та Іловайську трагедію дізнавалося якомога більше людей. З 2019 року виставку вже побачили у музеях Києва, Тернополя, Дніпра, Краматорська.

Українець Маркіян Паславський народився в родині українських емігрантів у США. Закінчив Вест-Пойнт – військову академію Збройних сил США, став офіцером американської армії, служив у Туреччині. Пізніше успішно займався бізнес-консультуванням. На початку 1990-х переїхав до України, брав участь у Помаранчевій революції і Революції гідності. Після анексії Криму Паславський вирішив стати добровольцем і відмовився від громадянства США на користь українського. Участь у бойових діях на сході України брав у складі батальйону «Донбас».

Схожі публікації

Залишити коментар