Подробиці офіційного візиту президента Литовської Республіки Гітанаса Наусєди до України

від Стожари

Президент Литовської Республіки Гітанаса Наусєди перебуває в Україні з офіційним візитом, під час якого було підписано низку двосторонніх документів.

Так, 18 березня, президент Литви Гітанас Науседа під час візиту до Києва та президент України Володимир Зеленський підписали спільну декларацію щодо європейської перспективи України.

Декларація фіксує підтримку Литвою європейської перспективи України.

«Документ визначає, що, відповідно до статті 49 Договору про Європейський союз, Україна, як і будь-яка європейська держава, яка поважає цінності, закріплені у статті 2 цього Договору, і зобов’язується їм слідувати, може подати заявку на членство у Євросоюзі у разі дотримання всіх умов і зобов’язань», – йдеться в повідомленні.

При цьому Литва підтримає Україну, коли вона вирішить подати заявку на членство в ЄС, додали в Офісі президента.

Крім того, після зустрічі двох президентів у Києві 18 березня підписали низку двосторонніх документів. Вони, зокрема, стосуються продовження розвитку стратегічних відносин України і Литви у сфері міжнародної та регіональної політики, безпеки, молодіжної політики, культури, енергетики, а також у сфері розвитку пасажирських і вантажних залізничних перевезень.

А 19 березня, президент Литовської Республіки Гітанас Науседа виступив зі зверненням до депутатів Верховної Ради українською мовою, згадавши про спільних героїв та засудивши агресію Росії.

«Шановний голово Верховної Ради, шановні депутати Верховної Ради, дорогі брати і сестри українці. Я прибув до вашої країни зі звісткою дружби і співпраці. Звертаюся до вас давньою і достойною мовою, яку було довго переслідувано і знищувано, однак не знищено», – сказав  Гітанас Науседа.

Депутати раз за разом зустрічали слова президента Литви бурхливими оплесками.

«Сподіваюся, що слова, які сьогодні скажу, допоможуть нам прокласти шляхи до спільного майбутнього. Ми завжди зможемо спиратися на своє спільне минуле. 30 років тому, коли Литва боронила свою свободу під час кривавих січневих подій, українські добровольці поспішали на допомогу пліч-о-пліч із героями нашої свободи. І ми, литовці, кожного разу були поруч, коли народ України ставав на захист своєї гідності», – заявив Гітанас Науседа.

Він наголосив, що багато століть Україна і Литва були поруч один з одним, і навіть мали спільну державу.

«Ми торгували, вели культурний обмін, чинили опір спільному ворогові. Наші народи разом захищали дорогі для європейської цивілізації цінності. Пошану до верховенства права, свободу людини і демократію», – сказав президент Литви

Він підкреслив, що литовсько-українську спільність проявлено у спільних героях.

«Невипадково саме тут, у Києві, спочив переможець битви під Оршею Костянтин Острозький, а в Острозі – герой Хотина Ян Кароль Ходкевич», – зазначив литовський лідер.

Україномовну частину виступу Гітанас Науседа завершив, заявивши про тверде невизнання незаконної анексії Криму.

«Хоча минуло 7 років від військової агресії, яка зруйнувала міжнародний лад і злагоду в Європі, ми, литовці, далі твердо кажемо: Крим – це Україна. Ми суворо засуджуємо незаконну анексію Росії, виступаємо за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та вітаємо ініціативу Києва зі створення Кримської платформи», – сказав Гітанас Науседа.

Схожі публікації

Залишити коментар