Музика в житті громади Золочева і краю: 90 років тому розпочала свою почесну місію Золочівська музична школа

від Стожари

Музика творить свого роду задоволення,

без якого людська природа не може обійтися”

Конфуцій ( 551 р. до н.е.–479 р. до н.е.) —

давньокитайський філософ

Людина звикла з народження чути музику. Кожен спостережливий вже давно помітив, що роль музики в нашому житті досить велика – музика впливає на настрій, значно впливає на інтелектуальні здібності і можливості людини. Крім того, естетичні засоби впливу музики, як мистецтва, на особистість є найбільш дієвими і творчо розвиваючими, оскільки формують важливі людські якості, насамперед в молодих людей суспільства. Й у цій площині Золочівський край (Львівська область) не обділений (у зв’язку з чим щиро тішимося!) та володіє необхідною інституцією зі сталими класичними традиціями – Золочівською музичною школою.

Історія творення цього музичного закладу розпочалася в 1926 році. Так, 20 березня 1926 року відбулися перші збори засновників і розпочалося формування Філії та робота над статутом Золочівської філії Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка. Ймовірно робота над статутом Філії тривала несистематично й тому реалізація цих планів була перенесена, з різних причин, до 1931 року.

Історична будівля музичної школи у м. Золочів (Львівська обл.) по вул. В.Івасюка, 5. Фото з мережі Інтернет.

Тоді за аргументованим клопотанням мешканців Золочева 18.05.1931 року керівником установи оголошується професор Василь Безкоровайний. Із 1931-1932 навчального року при Філії розпочинає функціонувати музична школа. Восени 1931 організовувати освітній процес у школі по класу скрипки скеровуються Богдан Левицький, фортепіано – Марія Віханська. Примітно, що із першого року навчання розпочалось у класах фортепіано (20 учнів), скрипки (8), цитри (4). І уже 1 лютого 1932 року учні закладу складали іспити перед комісією у складі доктора музикознавства Станіслава Людкевича (у той час керівник Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові), професора Василя Безкоровайного. Слід зазначити, що С. Людкевич був щиро задоволений рівнем навчання і фаховими здобутками Філії.

Окрім того, Філія у Золочеві за керівництва професор В. Безкоровайного активно почала розвивати й інші напрями. Зокрема, восени 1931 заснований та розпочав діяльність мішаний хор (диригент В. Безкоровайний). Поступово педагогічний склад Філії і музичної школи поповнився викладачами: доктор Герета (управитель); Т. Демчишин (клас фортепіано); Г. Іванчук (скрипка, теоретичні предмети).

На сучасному етапі Золочівська музична школа (директор Марія Кривень) продовжує усталені традиції значимого для краю чинником національного виховання молоді. Автор зазначеного матеріалу взяв бліц-інтерв’ю у директора закладу музичної освіти п. Марії Кривень.


Марія Кривень, директор Золочівської музичної школи з 1993 року.
Фото з мережі Інтернет.

Є.З.: Доброго дня, шановна Маріє Іванівно! Щиро вітаю керівництво, колектив, випускників та дотичних до відомої Золочівської музичної школи з 90-річчям початку діяльності закладу. Коротко окресліть, будь-ласка, сучасний етап діяльності школи.

Насамперед зазначу, що Золочівська музична школа в усі часи й зараз прагне виступати для молодих музикантів ефективною формою опанування світу у всій повноті її творчої універсальності. В даний час у музичній школі навчається 427 учнів у 6 відділах: фортепіанному, відділі струнно-смичкових інструментів, бандурному відділі, відділі народних інструментів, відділі духових та народних інструментів, відділі музично-теоретичних дисциплін. Наші вихованці з успіхом беруть участь у міжнародних, всеукраїнських, обласних конкурсах, де демонструють належні вміння та здобувають достойні результати.

Принагідно зазначу, що школа, окрім учнів (а вони у нас найкращі!), це – також фаховий, досвідчений і відданий справі колектив педагогів. Усім колективом ми беремо активну участь у суспільному житті містян і громади, підтримуємо належні взаємини із партнерськими установами краю тощо. Вже традиційними і бажаними стали виступи представників музичного закладу з урочистими, тематичними і звітними концертами у районних та обласних заходах.

Є.З.: Пані Маріє, славетні випускники Золочівської музичної школи гідно представляють Alma mater на вітчизняних і зарубіжних сценах і площадках. Які вбачаєте перспективи розвитку школи та колективу, очікування?

Усім відомо, що Музика у сім’ї мистецтв посідає особливе місце завдяки її безпосередньому комплексному впливу на людину. Тому педагогічний колектив школи продовжить всебічне залучення молоді до музики – одного з найцікавіших і радісних занять. Оскільки музика пов’язана з багатьма сферами людської діяльності, вчитися можна не тільки музики, але й через музику, особливо в ранньому віці. Розуміння музики приходить у результаті вдумливого слухання.

… А зі щоденних справ – це пошуки меценатів для придбання добротних інструментів у музичну школу. З амбітних планів – це відкрити театральний, художній, танцювальний та естрадний класи, без сумніву, на сьогодні це вже необхідність! Поки залишається мрією наявність для школи сучасного приміщення, адже теперішня споруда школи збудована орієнтовно 1850 року. В уяві нове приміщення – у формі бандури чи роялю (або за аналогією), із класами з шумоізоляцією, оркестровим і великим концертним залом, який може використовувати громада для відповідних заходів.

Понад те, надіюся, що це в недалекій перспективі. Наш колектив надалі працюватиме на авторитет Золочівської музичної школи, яка дбатиме про виховання молоді та служитиме суспільству.

Є.З.: Маріє Іванівно, дякую Вам за коротке й змістовне спілкування. Дозвольте побажати колективу Золочівської музичної школи успішного педагогічного процесу в інтересах належного виховання української молоді та подальшого засвідчення ефективності докладених педагогами школи зусиль.

Важливо відзначити, що успішна діяльність педагогів та учнів Золочівської музичної школи не залишилася без уваги і української діаспори. Зокрема, із 1996 року у школі діє «Фонд Надії Даревич», який запровадив Юрій Даревич (ур. 17.02.1939. с. Сухоріччя, Львівщина), фізик, професор Йоркського університету (Торонто, Канада), іноземний член НАН України. «Фонд Надії Даревич» посильно підтримує кращих випускників Золочівської музичної школи, котрі є дипломантами міжнародних, обласних конкурсів та продемонстрували відповідні здобутки в опануванні музичного мистецтва.


Юрій Даревич, фізик, професор Йоркського університету (Торонто, Канада), іноземний член НАН України. Фото з особистого архіву п. О. Назар.

В спілкуванні з п. Оксаною Назар (завідувач фортепіанного відділу), котра тепер і опікується «Фондом Надії Даревич», стало відомо про ідею, започаткування та діяльність Фонду на сучасному етапі. А саме, молодому Юрію Даревичу про Україну, життя й традиції розповідала з дитинства його мати – Надія Даревич, яка з його батьком Петром Даревичем вчили сина мови, сформували любов до українства. І як пам’ять про свою матір Юрій Даревич назвав премію її іменем, якою запропонував нагороджувати кращих та талановитих дітей. Із 1996 по 2016 роки головою Фонду був кузен Ю. Даревича – п. Микола Мельник.

Премією «Фонду Надії Даревич» нагороджуються найкращі випускники Золочівської музичної школи, які всі роки успішно навчалися, мають конкурсні відзнаки. Першими дипломантами цієї премії у 1996 році були Юрій Ленько, Наталія Сагата та Ірина Романюк. За час діяльності Фонду багато талановитих дітей було нагороджено, не всі вони стали музикантами, але любов до української музики та мистецтва у них залишилась. Сподіваємося, що діяльність фонду буде розширюватись і буде відзначено більше талановитих учнів.

Професор Юрій Даревич (Канада) із дипломантами «Фонду Надії Даревич» під час відвідин Золочівської музичної школи. Фото з інтернет-порталу https://zolochiv.net/

Юрій Даревич, коли бував в Україні, неодноразово відвідував Золочівську музичну школу. Відбувалися теплі зустрічі з колективом та учнями школи. Остання така зустріч відбулася у серпні 2012 року. Колектив школи виступив з чудовим концертом. А дипломанти «Фонду Надії Даревич» виступили з кращими творами, продемонстрували свої таланти. Окремо зазначимо, що Фонд діє незалежно від спільноти нашого краю, проте варто, щоб владні органи міста й краю більше сприяли розвитку талановитого молодого покоління.

«Як гімнастика випрямляє тіло, так музика випрямляє душу людини»

Василь Сухомлинський (1918-1970),

видатний український педагог, письменник, вчений

Євгеній Захарчук

(ГО «Україна-Європа-Світ»,

в рамках проєкту «Інститут Маркіяна Шашкевича»)

Схожі публікації

Залишити коментар