Петер Демант – Вернон Кресс: Два обличчя одного життя

від Комарі Альберт

Цього грудня в Чернівцях виходить документальна сага про найтрагічніші події в історії ХХ століття: «Вернон Кресс. Життя під прикриттям». Автором розслідування є чернівецький журналіст Юрій Чорней.

Ця книга – захопливий інтелектуальний трилер, дійовими особами якого є колишній чернівчанин, уродженець австрійського Інсбрука Петер Демант (1918-2006), події та люди епохи, в яку йому судилося жити.

Від Першої світової, ГУЛАГу й Голокосту до падіння Берлінського муру, краху комунізму і спроб реставрації тоталітаризму в Росії…

Книга ґрунтується на на численних історичних джерелах, значну частину яких уперше введено в культурний обіг. А головний герой виглядає таким собі блукачем у часі й просторі, який випадково затримався в нашій епосі: народившись Петером Демантом наприкінці Першої Світової, він ще довгі роки був нашим з вами сучасником.

Унікальна особистість: вихованець заможної чернівецької родини, отримав вищу освіту в європейських вишах, пройшов кола пекла колимських спецтаборів і після звільнення, працюючи звичайним вантажником, став першопрохідцем колимських гірських хребтів, хрещеним батьком туризму на північному сході Євразії й навіть російським письменником Верноном Крессом…

Як зазначає дослідник Юрій Чорней, для таємниці в цьому житті теж залишилося місце. Підозра у шпигунському минулому переслідувала письменника до земного кінця.

Якщо ви зануритеся у ці понад 900 сторінок, згодом пожалкуєте, що книга закінчилася… Це той випадок, коли життєпис однієї людини несподівано стає біографією міста, країни, цілого покоління.

(Не)вигадане життя під прикриттям Вернона Кресса – це історія Чернівців і буремного ХХ століття в подіях одного людського життя.

Як повідомлялося, у липні виповнилося 95 років Іванні Мащак, яка пройшла через підпілля, операцію «Вісла» та “Гулаг” до художньої творчості.

Схожі публікації

Залишити коментар