В Ужгородському скансені триває “Свято народних талантів”

Невід’ємна складова української культури – народні художні промисли Закарпаття: вишивання, ткацтво, різьбярство, декоративний розпис, ковальство, лозоплетіння та художня обробка шкіри. У цих творіннях майстрів відображаються й риси притаманні окремим етнографічним регіонам краю.

З нагоди 50-річча музею під відкритим небом в Ужгороді в ці липневі дні проходить “Свято народних талантів”, розповідає Закарпаття онлайн.

У самому серці старого Унгвару, на схилі Замкової гори, неподалік від Ужгородського замку, розташувався один з найбільш унікальних скансенів в країні – Закарпатський музей народної архітектури та побуту, або музей Старе село в Ужгороді. Він офіційно почав свою роботу в кінці червня 1970 року. Це один з перших скансенів в Україні (до того подібний музей був тільки в місті Переяслав-Хмельницький).

Всі його експонати можна побачити під відкритим небом: це дивовижні будови низинних і гірських районів краю: русинів-долинян, румунів, угорців, бойків і гуцулів. Для експозиції в скансені відібрані найхарактерніші для кожної закарпатської етно-гурпи будови — адже край за всю свою історію був частиною 22 (!) держав.

У цілому ж сьогодні в скансені можна побачити 7 садиб, 6 житлових приміщень, церкву, школу, комору-киш, валило (пральня), млин, кузню та інші шедеври народного надбання – загалом понад 20 будівель різного призначення і близько 14 000 різноманітних експонатів! У кожного з них – своя унікальна, неповторна історія.

У фондовій збірці музею зберігаються цікаві, унікальні колекції відомих закарпатських майстрів народної творчості. На виставці експонуються як ужиткові традиційні предмети так і художні роботи народних майстрів.

Левову частку виставки займає вишивка та ткання, як перебірне так і килимове. Серед її розмаїття виділяються роботи народних майстринь: Ірини Куцик, Ганни Лешків, Ольги Байко, Ельвіра Вешелені.

В експозиції представлені: ткані рушники, вишиті скатертини, килимкові доріжки, весільні рушники. Роботи зберігають традиційну орнаментику районів краю, відзначаються оригінальністю прийомів і засобів, є художньо-довершеними творами.

Не менш вагоме місце на виставці посідає авторська збірка виробів народних майстрів-гончарів, що представляють найбільш відомий гончарний осередок Закарпаття ‒ село Вільхівка Іршавського району. Тут можна побачити керамічні роботи братів Галасів Михайла та Івана, його послідовника Олександра Дворака, що вирізняються своєрідним прийомом художнього оформлення. Експонуються роботи Ендре Гіді та Ендрик Ірини з Ужгородського району.

В експозицію виставки також збагатили вироби традиційної місцевої фігурної та рельєфної, декоративної різьби Івана Палаташа «Декоративна люлька», Ласло Шипа «Богородиця», Василя Сідака «Музики», Михайла Тулайдана «Жіноча доля», Йосипа Цуда «Хліб сіль».

На виставці представлені зразки народних музичних інструментів із фондової колекції музею, що були поширені на Закарпатті в минулому, більшість з них датуються кінцем ХІХ ‒ поч. ХХ століття. Вони представлені скрипками, цитрою («цитеро») та сопілками.

Крім того, експонуються вироби з металу, які були майже в кожній хаті. Це лампоші , які освітлювали оселю, підсвічники та гасич для гасіння свічок, праски різних видів, кофемолки, маслобійки, лісорубські «кігті», топірці.

Не менш цікавими є вироби з лозоплетіння та рогози, якими здавна славляться Виноградівщина та Хустщина: кошики, декоративні вази, підноси.

Завдяки своїй самобутності вироби місцевих народних майстрів завжди користувались й користуються сталим попитом як серед місцевого населення, так і у туристів.

Як повідомлялося раніше, в Україні проводяться 30 українських фестивалів достойних вийти на рівень Октоберфесту і карнавалів Ріо та Венеції.

Схожі публікації

Залишити коментар