Український експорт перенаправився з РФ до Африки: Кому з олігархів це вигідно?

Останніми роками українські виробники в пошуках нових ринків нарощують присутність у країнах Африки. Звісно, на значно скромнішому рівні порівняно з Євросоюзом, Китаєм чи, скажімо, Туреччиною, однак потенціал великий. Зростають об’єми торгівлі продукцією цивільного призначення, ведеться залучення приватних компаній на ринки Африки.

Про ситуацію в цій сфері розповів Юрій Олійник, співзасновник Центру дослідження Африки, експерт НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень”, передає Novynarnia.

У 2019 році сума українського експорту до Африки становила 4,971 мільярда доларів США, тобто понад 9% загального експорту нашої держави, збільшившись на 20,5% порівняно з 2018-му.

“Розвиток африканського напрямку став особливо важливим після скорочення експорту в Росію. А у зв’язку з коронавірусною кризою він набуватиме ще більшого значення, адже українська економіка ще навесні відчула наслідки тривалого закриття ринків КНР”, – зауважив експерт.

Основний об’єм нашого експорту надходить до країн Північної Африки. Але останнім часом зростають обсяги постачання й до інших частин континенту. Збільшення кількості споживачів вітчизняного експорту закономірно спостерігається у найбільш розвинутих державах регіону, які демонструють високі показники економічного зростання – на сході та півдні Африки. Це стосується передусім стабільних країн узбережжя Індійського океану, особливо Кенії і Танзанії.

Динаміку українського експорту до ключових партнерів на Африканському континенті можна наочно показати в наступних показниках:

Український експорт перенаправився з РФ до Африки: Кому з олігархів це вигідно?

У 2019 році порівняно з 2018-м найбільше зросли обсяги експорту українських товарів до:

  •  Єгипту (на $697 мільйонів) 
  • Алжиру ($193,6 млн), 
  • Ефіопії ($76,9 млн) 
  • та Нігерії ($55,2 млн).

Водночас спостерігаються стагнаційні процеси в Марокко та Західній Африці, зокрема Ліберії та Сенегалі. 

“Зауважимо, що всі три держави, де зафіксовано скорочення вітчизняного експорту, перебувають у стані політичної турбулентності. Скажімо, в Ліберії після перемоги на президентських виборах футболіста Джорджа Веа почалася масштабна економічна криза, яка переросла в масові протести, а в Сенегалі набирає обертів діяльність сепаратистів у регіоні Казаманс”, – пояснив ситуацію співзасновник Центру дослідження Африки.

При цьому Єгипет – головний партнер України на півночі континенту. Країна зі 100-мільйонним населенням має розвинену індустрію, але обмаль сільськогосподарських земель, тому активно закуповує зерно.

Також на зерновому ринку лідером зі споживання експорту з України залишається Туніс – 2019 року країна увійшла у десятку імпортерів української пшениці у світі.

У 2019 році Африка посіла третє місце серед регіонів світу (після ЄС та держав Азії) за об’ємами закупівлі української сільськогосподарської продукції – на загальну суму $3,3 млрд. Тобто понад 60% нашого експорту до регіону становлять саме продовольчі товари.

“На жаль, асортимент експортованої продукції часто становить недостатньо оброблено сировину – наприклад зерно, яке вже на місці переробляють у борошно, – що вагомо зменшує додану вартість. Але загальний вал експорту зростає, особливо в аграрній сфері”, – аналізує ситуацію Юрій Олійник.

Свої інтереси при розвитку торгівлі з Африкою мають, крім держави, й низка великих корпорацій. 

Так групі компаній “Терра Фуд”, гіганту на ринку молочної продукції й одному з найбільших латифундистів України, вже вдалося отримати сертифікацію в Нігерії, налагодити поставки до Мозамбіку, а 2019 року зайти і на ринки Габону. Цю корпорацію контролює Станіслав Войтович, який, до речі у 2019 році потрапив у великий скандал через роботу на ринок Россії з оплатою в бюджет агресора, а також невиплати запозичених кредитів.

Український експорт перенаправився з РФ до Африки: Кому з олігархів це вигідно? - фото 2

Ринки африканського регіону також цікаві й фінансово-промисловій групі Ріната Ахметова SCM. Ще з 2009 року в Тунісі відкрито представництва Metinvest International, налагоджено експорт до країн Північної Африки. Ахметов планує поставляти туди переважно сировину – чорний металопрокат та добрива.

Український експорт перенаправився з РФ до Африки: Кому з олігархів це вигідно? - фото 3

Чорний континент може відкрити нові можливості й для власника корпорації Ukrlandfarming Ukraine Олега Бахматюка. У 2019 році в інтерв’ю німецькій Die Welt він мріяв про роль України в гуманітарній місії забезпечення продовольством Африки та Близького Сходу.

Український експорт перенаправився з РФ до Африки: Кому з олігархів це вигідно? - фото 4

Через дочірню фірму ТМ Qualiko освоює африканські ринки, зокрема Марокко, й агрохолдинг мільярдера Юрія Косюка (в Україні він володіє, зокрема, відомою ТМ “Наша Ряба”). Останніми роками йде завоювання нігерійського ринку під брендом “Ukrainian Сhicken”.

Український експорт перенаправився з РФ до Африки: Кому з олігархів це вигідно? - фото 5

Експерт НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень” Юрій Олійник, переконаний, що Україна не може обмежуватися експортом продукції з низькою доданою вартістю. 

“Навіть готова агропродукція охоплює вільні ніші, але не приносить настільки вагомого зростання прибутків. Налагоджені зв’язки з клієнтами слід використовувати для презентації складних технологій. Київ входить у вузький  клуб держав, що володіють технологічним комплексом в атомній та гідроенергетиці, літакобудуванні. І якщо авіаційна галузь демонструє активну роботу (продаж літаків, їх ремонт, підтримка українських фахівців), то поле гідроенергетики неоране”, – стверджує він.

При цьому співзасновник Центру дослідження Африки зазначає, що Великі річки – Конго, Нігер, Ніл – стають чи швидко стануть предметом зацікавленості для розвитку місцевої енергетики. 

“І допомога України може бути цікавою державам регіону. Якщо збережемо та розвинемо власне реноме стабільного партнера”, – уточнив Олійник.

Як повідомлялося, ринок Латвії – гарний майданчик для виходу українських компаній на ринки ЄС.

Схожі публікації

Залишити коментар