СУМ анонсувала вихід літнього номеру українського журналу для дітей «Крилаті»

від Стожари

Незабаром вийде новий літній яскравий український журнал для дітей «Крилаті».

Про це йдеться на сторінці Ukrainian Youth Association – CYM Global у Facebook.

“Незабаром зустрічайте нове літнє число яскравого українського журналу для дітей «Крилаті»! Ой, скільки таємниць, любі наші читачі, на вас чекає, скільки цікавинок!”

“Ви дізнаєтесь про таємну українську армію, сторіччя якої ми відзначаємо. Як вона виникла і хто її створив? Іншими очима ви поглянете на зелену перлину Києва – Пущу-Водицю, коли прочитаєте цікаві факти про неї,” – йдеться в дописі.

Зазначається, що нова рубрика «Мова веселкова» підкине купу мовних загадок і кілька кумедних віршів Лесі Мовчун. Ще більше чудових літніх віршів сучасних поетів Йосипа Струцюка, Наталі Карпенко та Олени Плавенчук ви знайдете в рубриці «Поетична сторінка».

Крім того, читач може насолодитися оповіданнями: історію про їжачка подарує відома письменниця Наталка Поклад, як павучок завдяки рекламі став успішним і чим для лісової мушви закінчилися відвідини його атракціону, розповість ще одна казочка – у рубриці «Промінець».

“У глибинах космосу заховано діаманти, рубіни і сапфіри. Не вірите? Тоді прочитайте про коштовні планети! А потім письменниця і художниця Катерина Міщук поверне вас на землю й поділиться неймовірними фактами про дивовижні дерева та навчить різних технік їх малювання. Про лісових тропічних мешканців, яких можна завести і вдома, читайте в рубриці «Зоопарк»”, – додають в СУМ.

Наголошується, що на читачів чекає безліч крутезних заморок і головокруток.

“Ой, скільки таємниць, любі наші читачі, на вас чекає, скільки цікавинок! Ваші канікули будуть цікавими і пізнавальними!” – говориться в повідомленні.

Історія “Крилатих”

Журнал українського юнацтва «Крилаті» є найбільшим видавничим проектом Спілки Української Молоді у світі.

Початки «Крилатих» сягають у 1949 рік, коли в Канаді розпочалося видання журналу для молоді «На Варті». Всього з’явилося 24 номери цього місячника, а уже з 1952 року це видання перестає існувати, об’єднавшись з журналом «Крила».

Журнал «Крила», що виходив з 1951 по 1954 рр. у США, під редакцією В.Давиденка, систематично подавав статті та дописи про визвольну боротьбу українського народу, відзначав найголовніші історичні дати у його житті та найактуальніші події з життя української спільноти на еміграції. Про різнобічне направлення журналу свідчать назви рубрик: «У поневоленій Україні», «З життя СУМА», «Словами ворога», «Спорт», «Розвага, гумор, сатира».

Новим поштовхом до розвитку журналу став VІІ Світовий Конгрес СУМ, який відбувся 22-25 вересня 1962 року на оселі СУМ в Елленвіл, Н.Й., і на якому було присвячено особливу увагу справам Юнацтва, число якого становило понад 50 відсотків всього членства СУМ. У висліді нарад доручено тодішній новообраній Центральній Управі СУМ здійснити заходи для видавання окремого періодичного журналу для Юнацтва. При тому висловлено також побажання, щоби запланований новий журнал вміщав такі матеріали, що їх виховники Юнацтва могли б використовувати як допоміжний виховний матеріал на виховних сходинах, або щоби Юнацтво самостійно могло поповнювати свої знання цікавою інформацією про Україну, а тим самим, щоби від наймолодших літ призвичаювалося до читання українських книжок і журналів.

Головним редактором «Крилатих» до квітня 1966 року був Леонід Полтава. Далі редакцію очолив Богдан Гошовський – відомий письменник для молоді та довголітній голова Об’єднання Письменників Дитячої Літератури. З огляду на те, що головний редактор постійно перебував у Торонто, Канада, редакцію «Крилатих» вповні перенесено до Торонто, а на Крайову Управу СУМ Канади впав обов’язок технічної і фінансової допомоги.

Від січня 1968 року редакцію знову перенесено до Нью-Йорку, де був Данило Чайковський, який очолював редакцію до кінця свого трудолюбивого життя (помер 03.07.1972 р.), вкладаючи в цей журнал максимум своїх письменницьких і журналістських здібностей. По сл. пам. Д.Чайковськім редагування коротко перебрав Петро Кізко, а від 1974 року редакцію перенесено до Брюсселя, тодішнього осідку Центральної Управи СУМ. Таким чином зведено до одного місця всі справи, пов’язані з виданням «Крилатих». Коротко «Крилаті» редагував Володимир Леник, а далі головним редактором став друг Омелян Коваль – довголітній Голова Центральної Управи та Голова Центральної Виховної Ради СУМ.

Пізніше журнал «Крилаті» знову повернувся до США, а його редакторами були подружжя Павлина Андрієнко-Данчук та Ольга Король.

Наприкінці 1990-х років «Крилаті» переїжджають до України (головний редактор – Світлана Вербова), а з кінця 2007 року «Крилаті» були зареєстровані як пригодницький журнал і стають всеукраїнським виданням для українських дітей. Очолювала редакцію на той час подр. Людмила Юрченко, а нині головним редактором є Тетяна Винник.

Схожі публікації