База фактів «Крим ‒ це Україна» спростовує історичні міфи про півострів

В Києві презентували інтернет-проект «Крим ‒ це Україна» – це онлайн-банк архівних, музейних, науково-публіцистичних, просвітницьких та інформаційно-аналітичних матеріалів, які, на думку авторів, підтверджують тісний зв’язок Криму з материковою частиною України. 

Про цей проект і про боротьбу з міфами про Крим – йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Голова громадської організації «Євромайдан-Крим» та один із засновників сайту «Крим ‒ це Україна» Сергій Мокренюк розповів, як виникла ідея такого проекту.

“За час роботи в Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій на посаді начальника управління я постійно зіштовхувався з однією й тією ж проблемою: фактично не було органу, який реалізовував би політику держави щодо анексованого Криму ‒ не формував би її, як наше відомство, а саме виконував би конкретні завдання. По-друге, доводилося витрачати дуже багато часу на те, щоб пояснювати, що таке Крим, як відбувалася окупація і чому це така ж територія України, як і будь-яка інша область”, – поділився Мокренюк.

Тобто людям не вистачало конкретних знань ‒ не було місця, де вони могли б знайти об’єктивну інформацію. Так і виникла ідея цього проекту. Тоді голова громадської організації «Євромайдан-Крим» звернувся до заступника Херсонської облдержадміністрації Андрія Богдановича з пропозицією про співпрацю. 

Сергій Мокренюк зазначає, що ініціатори проєкту спершу завантажували різні архівні документи на сайт, не вибудовуючи певну логіку та структуру. Проте все, що публікується в рамках цього проекту, є документальним, науково обґрунтованим ‒ тільки факти. 

Найважливіше, що в цій базі є цікава інформація для жителя будь-якого регіону України. 

“Спочатку ми робили ставку на те, що це буде цікаво перш за все регіональним ЗМІ, але зараз ми бачимо, що поле потрібно розширювати. Є великий запит із боку кримчан, наприклад, на відновлення генеалогії. Тому на нашому сайті обов’язково відкриється розділ, присвячений і цьому питанню, з можливістю пошуку. Сподіваємося, що наші матеріали стануть у пригоді і радіо-, і телепроєктам для створення контенту про Крим. При цьому на проєкт не витрачено жодної копійки з державного бюджету”, – розповів Сергій Мокренюк.

Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов повідав, як відбувався пошук документів для проєкту «Крим ‒ це Україна»:

“Ми попросили державні архіви в кожній області провести тематичну вибірку документів, які можна було б використовувати для наповнення цього сайту”. 

Таким чином знайшлося безліч свідчень, які ілюструють тісні зв’язки материкової частини України з Кримом упродовж століть. Творці проекту намагалися об’єднувати різні документи з різних архівів за тематикою. Наприклад, є документи про те, як українці допомагали кримчанам боротися з наслідками землетрусу 1927 року, як збирали гроші на потреби півострова. 

“Тобто ми намагаємося на противагу імперській, загальнорадянській показати українську історію Криму, кримськотатарську історію, історію інших корінних народів півострова. Я вважаю, що ніколи не пізно розвінчувати міфи, і цей проект саме спрямований на те, щоб змінити стару парадигму, яка була притаманна й українській державі”, – зазначив голова Державної архівної служби.

Анатолій Хромов нарікає на те, що всі українські архіви в Криму фактично викрадені Росією при захопленні півострова у 2014 році. Однак при цьому Державна архівна служба України через Міжнародну раду архівів закріпила за собою архівні фонди Криму та Севастополя з позначенням, що вони перебувають в окупації. За словами Анатолія Хромова, його відомство розглядає можливість подати міжнародні позови для повернення українських документів з анексованого півострова.

Кримський історик, кандидатка політичних наук Гульнара Бекірова нарікає на необізнаність українців у важливих аспектах історії Криму.

“Історія Криму ‒ одна з найбагатостраждальніших сфер. Упродовж багатьох років я як історик доводжу аксіоми ‒ те, що зрозуміле професіоналу. Але в суспільній свідомості залишається багато міфів і стереотипів, які відтворюються в історичній пам’яті. Між тим, що написане в українських наукових монографіях, і тим, що є у свідомості сучасних українців про Крим і кримських татар – колосальний розрив, прірва розміром із простір між Юпітером і Марсом. Особливо часто я зіштовхувалась із фантасмагоричним сприйманням кримських татар. Незважаючи на те, що вони втратили свою державність, їх витискали з півострова, Крим довгі роки залишався саме кримськотатарським ‒ і вже потім вони перетворилися на меншість на своїй історичній батьківщині”, – говорить історик.

Гульнара Бекірова виокремлює два головних, з її точки зору, міфи щодо росіян і кримських татар на півострові:

  • один з основних ‒ міф про «російський Крим», нібито росіяни ледь не з часів палеоліту володіли півостровом. Навіть професійні історики іноді забувають про те, що з 1441-го до 1783 року Крим мав кримськотатарську державність, а російська державність тут удвічі коротша,
  • Інший безглуздий міф, який культивується, незважаючи на всі зусилля істориків ‒ це те, що кримські татари під час Другої світової нібито були колаборантами та дезертирами. При цьому зазвичай украй вибірково цитують один із документів наркома внутрішніх справ СРСР Лаврентія Берії, який готував депортацію 1944 року. Після неї потрібно було терміново створити міф про те, ніби кримських татар ніколи й не було на півострові. Так з’явився міф про «споконвічну ворожнечу» між кримськими татарами та слов’янами. На жаль, історіографія Криму надзвичайно мотивована політичними аспектами.

За словами Бекірової, при дослідженні у 2010 році подібні спотворені уявлення про кримських татар опинилися у понад половині сучасних українських підручників, серед них і рекомендованих Міністерством освіти та науки.

Українська журналістка, редакторка Антології сучасної кримської міфології Ольга Духнич аргументує, те що Росія зацікавлена в створенні та зміцненні міфів про Крим серед українців.

“Російська держава намагається керувати спільнотами за принципом «розділяй і володарюй», підтримуючи будь-які конфлікти всередині них”, – вважає Духнич.

Тож ворожнеча всередині спільноти – це те на чому може спекулювати зовнішній агресор.

За оцінками експертів, все це робить проект «Крим ‒ це Україна» особливо важливим і своєчасним.

Нагадаємо, Росія окупувала та анексувала український півострів Крим у березні 2014 року. Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій проти Москви. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».

Як повідомлялося 27 травня, представник Росії в ОБСЄ намагався перервати виступи українського делегата щодо питань Криму та безпеки в Чорному і Азовському морях.

Схожі публікації

Залишити коментар