30 українських фестивалів достойних вийти на рівень Октоберфесту і карнавалів Ріо та Венеції

Однією з особливостей України є її різноманітність, яка проявляється і в природі, і в ландшафті, й у культурних традиціях нашого народу. Давня історія з періодами приналежності окремих територій сусіднім державам, перетин торгових шляхів, низка політичних протистоянь спричинили нагромадження потужного культурного шару. Про це багато написано і в нашій історії є безліч сюжетів вартих екранізації. Адже правильно кажуть: “Краще раз побачити, ніж 100 разів почути”. Також є влучна приказка “Географію найкраще вивчати ногами”. Тож радимо вам, при нагоді завітати на українські тематичні фестивалі, їхнє різноманіття дозволяє обрати цікавинку за своїм смаком. 

Огляд трьох десятків українських фестивалів зроблено за інформацією з туристичного порталу “Стежками України!“.

Ви гадаєте що гарно знаєте Україну, її традиції і мову? Проте варто уважніше прочитати цю статтю, якщо вам не дуже відоме значення таких слів як – яфина, ріплянка, леквар, гомбовці, кіфлики, фанки, гентеші, токан і вурда.

 1. Етнографічний фестиваль “Маланка-Фест”

Місяць та місце проведення: січень, м. Чернівці, Чернівецька обл.

Традиція святкувати Маланку бере свій початок від середньовічних карнавалів. Вона пов’язана зі старовинними богами, потойбічними силами та духами предків. Люди вірили – в час, коли один рік змінюється на інший, на землю приходять всі сили, які наповнюють життя людства: веселі і сумні, страшні та дивакуваті. Тому люди переодягаються у ці образи і поринають у загальну стихію свята.

Традиційно в перший день після Старого Нового року (15 січня) столиця Буковини запрошує на фестиваль Маланки. Це унікальне буковинське дійство, на якому представлена  українська, бессарабська, гуцульська, молдавська, румунська маланка, традиції яких ще збережені саме  на Буковині. Окремі колективи демонструють автентичну маланку, вік якої більше ста років.

Гості фестивалю побачать переберії, вертепи, колядки, різдвяний вертеп “Єроди”, традиції якого сягають 150-літньої давнини, 

Крім того, карнавальне дійство доповнюється й більш сучасними персонажами: 13-метровим Драконом, великим “казковим паровозом Disney”, Титаніком, “зоопарком на колесах”.

 1. Гастрономічний фестиваль “Галицька дефіляда”

Місяць та місце проведення: січень, квітень, липень, жовтень, м. Тернопіль, Тернопільська обл.

Фестиваль популяризує Тернопільщину, як центр галицької гастрономії та органічної їжі і має на меті зробити Тернопіль центром гастрономічного туризму України та повернути традицію спільного гуляння та живого спілкування людей. На фестивалі готуються страви, які готували ще батьки та бабусі наших батьків. Для страв використовують продукти, які виростили на території краю без шкідливих домішок. Під час приготування не використовують штучних консервантів, майонезів та кетчупів. Тільки здорова органічна екологічно чиста їжа!

Організатори обіцяють проведення подібних дефіляд щоквартально. Адже кожен період року характеризується своїми стравами. 

 1. Гастрономічний фестиваль “Червене вино”

Місяць та місце проведення: січень, м. Мукачево, Закарпатська обл.

Найстаріший, найбільший, наймасовіший фестиваль вина в Закарпатті, який заснували три Василя (Гонак, Ковбаско та Ільтьо), традиційно відбувається на Свято Василія. У 2015 році фестивалю “Червене вино” вже виповнилося 20 років. Не спроста ж він став візитною карткою не тільки Мукачево, а й всього Закарпаття. Сюди з’їжджаються винороби з усіх околиць. Кожен шанувальник сонячного напитку неодмінно знайде тут щось на свій смак. 

 1. Гастрономічний фестиваль “Конкурс різників свиней – гентешів”

Місяць та місце проведення: січень, с. Геча, Закарпатська обл.

Гентеші – майстри по заготівлі свинини та приготуванні страв з неї. Виключно угорська традиція прижилася у с. Геча не випадково. Компактне проживання цього етносу на Берегівщині має сильний вплив на місцеву кухню, яка різко відрізняється не лише від української, але і від закарпатської. Якщо закарпатська кухня – це суміш словацької, угорської, російської, української, румунської кухні, то на Берегівщині сильно виражена саме гостра угорська кухня. Паприка і червоний перець – обов’язковий компонент кожної страви.

Фестиваль традиційно відбувається в останні вихідні січня. Близько 20 команд з України, Сербії та Угорщини демонструють весь процес приготування їжі: від заготівлі свіжого м’яса до готової страви. Традиційний угорський гуляш, гурку, свіжу торошкапусту, пікниці, шовдарь, сало, папрікаш, шкварки та інші копченості приїжджають скуштувати тисячі туристів з усієї Європи. І все це під запальну музику та закарпатське вино.

 1. Гастрономічний фестиваль “Біле вино”

Місяць та місце проведення: березень, м. Берегово, Закарпатська обл.

Щовесни, починаючи з 2000-го року, у Берегово відбувається свято молодого вина “Біле вино”. Члени ордену святого Венцела, який об’єднує кращих місцевих виноробів, є натхненниками фестивалю та всіляко популяризують винну славу Берегівщини.

Окрім найкращих сортів білого вина на фестивалі будуть представлені вина інших видів, закарпатські сири, закуски до вина та найкращі закарпатські страви. Під час фестивалю відбувається посвята нових лицарів і фрейлін (придворних дам) до Винного лицарського ордену св. Венцела. Урочисте дійство допознюють концертна програма, виступи ансамблів та розіграш лотереї.

 1. Гастрономічний фестиваль вина та меду “Сонячний напій”

Місяць та місце проведення: травень, м. Ужгород, Закарпатська обл.

Традиційно на початку травня Ужгород запрошує мешканців та гостей Закарпаття скуштувати натурального вина та меду на фестивалі “Сонячний напій”.

У фестивалі беруть участь кілька десятків виноробів краю. В старовинних королівських підвалах (відомі під назвою “Совине гніздо”) можна безкоштовно продегустувати понад 50 якісних і “правильних” вин, купажні вина на основі європейських сортів винограду та ексклюзивні  авторські купажі (наприклад “Чорного принца”, “Сонце в бокалі”, “Космічне”, “Жужіка ти солодка”). 

Фестиваль приділяє велику увагу культурі споживання вина – організатори обіцяють подбати про скляні келихи з атрибутикою свята замість пластикового посуду. Під час фестивалю спеціально створена дегустаційна комісія обиратиме найкращі вина – винороби отримають “золоті”, “срібні” й “бронзові” відзнаки.

У медових павільйонах, що розташовуються навколо льохів, бджолярі пропонують найпопулярніші медові продукти — квітковий, “майський”, липовий мед, пилок, віск, медові соти і навіть медовуху. Крім того, гості фестивалю матимуть можливість придбати сувеніри, солодощі, молочні делікатеси (вурду, бринзу, домашній сир), продукти закарпатських сироварень,  посмакувати шашликами, печеною рибою, картоплею, бограчем та іншими традиційними стравами Закарпаття.

Захід супроводжується культурно-розважальною програмою, різноманітними атракціями, виступами художніх колективів та розіграшем цінних призів. 

 1. Історичний фестиваль “Середньовічний Хотин”

Місяць та місце проведення: травень, м. Хотин, Чернівецька обл.

Під час травневих вихідних Хотинська фортеця на 4 дні перетворюється на середньовічне містечко. Наймасштабніший в Україні історичний фестиваль “Середньовічний Хотин” об’єднує  любителів історичної реконструкції з України, Росії, Білорусії, Молдови і Татарстану. За звання кращого у різних номінаціях змагаються понад 300 учасників.

Кульмінацією фестивлю є лицарські бої, які проходять під відкритим небом на спеціально підготовленому ристалищі. Надзвичайної видовищності фестивалю додає джостінг (коли два вершники зближаються в галопі і завдають ударів списами по щитам один одного).

Гості події мають можливість побачити красунь, що вдягнені у стилі XV ст,  лицарів із справжньою зброєю, середньовічні змагання, бугурти і справжню облогу фортеці. Тут можна пожити в шатрі у справжньому середньовічному таборі, спробувати страв, популярних в XIII-XV століттях, насолодитися грою флейти, гуслей та волинки, сфотографуватися з бійцями в автентичних обладунках, навчитися стріляти з лука, взяти участь в інтерактивних іграх для дітей та дорослих. На історичному ярмарку свої витвори в середньовічній стилістиці  пропонуватимуть крамарі, ковалі, ювеліри та ткачі. 

 1. Історичний фестиваль “Срібний Татош”

Місяць та місце проведення: травень, смт. Чинадієво, Закарпатська обл.

Єдиний в Закарпатті середньовічний фестиваль “Срібний Татош” – свято краси, шляхетності, лицарства та романтики.

Щоб відтворити дух старовини до фортеці Сент Міклош, що на Мукачівщині, з’їжджаються лицарі з України, Словаччини та Угорщини. Кожна команда демонструє певну епоху.  На показових виступах бійці відтворюють бойові позиції свого загону. Прикрасою дійства є рицарські поєдинки — повноконтактні бої без жодної театральності чи компромісів. Між боями лицедії розважають публіку танцями, а музиканти діляться у баладах давніми історіями минулих часів.

На фестивалі готуватимуться смачні страви за старовинними рецептами. Кожен учасник фестивалю зможе відчути побут доби та взяти участь у середньовічному таборі, забавах того періоду, постріляти з лука та арбалета, долучитися до майстер-класів танцю та різних ремесел, придбати оригінальні речі на ярмарку. У вечірній час пітьму розженуть вогні фаєр-шоу та звуки середньовічних музик.

 1. Історичний міжнародний фестиваль “Porta Temporis” та кубок повітроплавання

Місяць та місце проведення: травень, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька обл.

“Ворота Часу” – саме так перекладається з латини назва молодого фестивалю, що проходить на території справжньої історичної перлини нашої країни – Кам’янця-Подільського. В основі фестивалю лежать події періоду Литовської доби, а саме розгром татарів українсько-литовськими військами в битві під Синіми Водами (1362 рік).

Особливість цього фестивалю від інших подібних історичних реконструкцій – це безпрецедентне відтворення штурму оригінального середньовічного фортифікаційного укріплення: “Руської Брами” (XV-XVIII століття). Окрім цього, на гостей чекають традиційні компоненти історичного фестивалю: показові лицарські турніри, змагання лучників, ремісничі майстер-класи та уроки середньовічного танцю, виступи вуличних театрів, тематичний музичний супровід. У вечірню пору чекайте на лазерно-світлове дійство на середньовічну тематику та на унікальні постановки фаєр-шоу.

Та не лише давньою історією багатий Кам’янець. Це один з головних у країні центрів повітроплавання. Сприяє цьому статусу щорічне проведення в травні спеціалізованого фестивалю “Кубок Поділля з повітроплавання”. На цьому фестивалі в небо підіймається понад десяток повітряних куль українських та закордонних команд.

 1. Історичний фестиваль “Русь пересопницька”

Місяць та місце проведення: травень, с. Пересопниця, Рівненська обл.

Саме тут, у центрі Пересопницького князівства, яке контролювало шляхи з Волинського до Київського князівств, в ХVІ ст. була написана найдорожча духовна святиня українського народу – Пересопницьке Євангеліє. Ця унікальна пам’ятка Волинської рукописної школи не має собі рівних серед тогочасних пам’яток і є справжнім скарбом для культури України.

Організатори фестивалю відроджують побут, культуру, воєнне мистецтво тих часів. Все дійство фестивалю відбувається на території культурно-археологічного центру “Пересопниця”. На фестивалі ви побачите штурм фортеці та показові бої між середньовічними воїнами, почуєте українських пісень та заворожуючу гру на народних інструментах, візьмете участь у майстер-класах відродження народних традицій, танцю та давньоруських ремесел. Ексклюзивною подією свята є пишна церемонія одруження галицького княжича Ярослава Осьмомисла (Мудрого) з княжною Ольгою з Суздаля. 

 1. Етнографічний фестиваль “Проводи отар на полонину”

Місяць та місце проведення: травень, cмт. Міжгір’я, Закарпатська обл.

Проводи отар відзначають на Міжгірщині з давніх-давен. Дійство розгортається в одному з наймальовничіших куточків області – на Синевирському перевалі. Тут, на тлі гірських краєвидів, проходять масові народні гуляння.

Під звуки трембіт вівчарів проводжають на полонину. На святковому майданчику відбуваються виступи найкращих творчих колективів Міжгірського району, майстер-класи ковальського мистецтва, традиційне приготування продуктів вівчарства (сиру, вурди та бринзи), виставки-продаж виробів народних умільців, спортивні змагання, ігри та розваги. 

Обов’язково запалюють традиційну вівчарську ватру — цей магічний вогонь покликаний відлякувати від отар усіляку звірину і злих духів та додавати ватажникам тепла і затишку.

Впродовж проводів прийнято привселюдно бажати вівчарям вдалого літа, адже вівці пастимуться на полонинах до початку вересня. І якщо вовну з них отримали ще в травні, то смачну і корисну бринзу (або як її ще називають “Біле золото Карпат”) виготовлятимуть протягом усього сезону. 

 1. Гастрономічний “Фестиваль ріплянки”

Місяць та місце проведення: червень, с. Колочава, Закарпатська обл.

Традиційна закарпатська страва – ріплянка – споконвіку для верховинців була другим хлібом. Її щодня подавали до столу, брали з собою в далеку дорогу. Ріплянка в кожній закарпатській сім’ї була і є символом єднання.

Відтак уперше на Закарпатті, у Колочаві, в музеї просто неба започаткували проведення фестивалю ріплянки. Свято ріплянки супроводжується народними гуляннями і театралізованими дійствами, конкурсом на найсмачніше приготовлену ріплянку. Господині готують ріплянку та додають до неї бринзу, грибочки, обмочку зі сметани чи м’яса – у кожної свій секрет.  Завершується свято нагородженням переможця, але найголовніше ситими і задоволеними відвідувачами.

 1. Історичне арт-шоу “Ніч в Луцькому замку”

Місяць та місце проведення: червень, м. Луцьк, Волинська обл.

Історичне арт-шоу “Ніч в Луцькому замку” наче повертає час назад. На його початку у театралізованій формі королівська знать зустрічає гостей дійства.

На території замку діє галасливий ремісничий ярмарок, працюють майданчики ковалів, художників, відбуваються лицарські бої. Там кожен охочий може власноруч змайструвати горня, торбинку з жита і ромашок чи підкову на щастя. Бенкет у замку теж у давньому стилі: запечені в соломі коропи, м’ясо на рожні. Давню епоху відтворюють середньовічні музиканти, ремісники та клуби історичної реконструкції.

Середньовічної атмосфери додають виступи етно-формації та театру вогню. Велику цікавість у відвідувачів викликають містична феєрія “Нічні янголи”, театралізовані екскурсії “Крізь віки” та “Легенди замку Любарта”. Сучасне музичне мистецтво представляють відомі гурти України та закордоння.

Гуляння в Луцькому замку тривають усю ніч – відбувається ярмарок майстрів народної творчості, середньовічні розваги, презентація напоїв і страв за давніми рецептами. 

 1. Етнографічний фестиваль гончарства

Місяць та місце проведення: червень, с. Опішне, Полтавська обл.

Україна здавна вважається однією з найбільших гончарних держав світу. Національний фестиваль гончарства на Полтавщині – це своєрідний спосіб не лише збереження національної ідентичності українців, а й творчого розвитку і популяризації національних мистецьких традицій. Тут минуле тісно переплітається з теперішнім, і поряд з класичними майстер-класами гончарного мистецтва на гостей чекає фестиваль-конкурс гончарського бодіпейнтингу, що являє собою мистецтво розпису тіла глиною.

Всі відвідувачі можуть поласувати стравами національної кухні, проїхатись на кінному возі, послухати виступи фольклорних гуртів. Помилуватися готовими гончарними виробами можна на виставках кераміки, а на мистецькому ярмарку можна собі щось купити або взяти участь у ковальських майстер-класах.

Для найменших відвідувачів фесту – проводяться спеціальні дитячі атракціони, конкурси та розваги.

 1. Етнографічний фестиваль “Забави у княжому місті”

Місяць та місце проведення: липень, м. Теребовля, Тернопільська обл.

Літописне місто Теребовля ласкаво запрошує на щорічний етнографічний фестиваль “Забави у княжому місті”.

Всі учасники дійства збираються біля єдиного в Україні пам’ятника князю Васильку. Після цього, в супроводі оркестру, яскравою, святковою ходою відправляються на Замкову гору. Там сам Князь Василько, володар древньої Теребовлі,  розпочинає основне дійство. Далі понад 30 колективів з усієї України представляють автентичну музику, фольклор і танці різних етнічних регіонів. Для гостей фестивалю влаштовують різноманітні ігри та конкурси. В рамках заходу також відбувається виставка майстрів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. Всі бажаючі можуть придбати вишиванки, керамічні вироби, випити якісного пива чи медовухи, поласувати українськими стравами.

 1. Етнографічний фестиваль “Лемківська ватра”

Місяць та місце проведення: липень, с. Кострино, Закарпатська обл.

Лемки – найбільш західна гілка українського народу, жили на своїх землях з дідів-прадідів. Але в результаті перетурбацій передвоєнних років опинилися відділеними від решти українських територій – у так званому “Закерзонні” (за лінією Керзону). Тому, як кажуть самі лемки, з їх величезної жури за гірською батьківською землею народилася ідея організації фестивалю “Лемківська ватра”.

В середині липня на шматочок Лемківщини повертається життя, з його власною, неповторною атмосферою. Село Кострино збирає активістів лемківських осередків не лише Закарпатської області, а й Львівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини, Польщі, Словаччини, Сербії та інших регіонів, де компактно проживають представники цієї етнічної меншини. На імпровізованій сцені під відкритим небом звучать вітальні промови та відбувається надзвичайно колоритний концерт митців, які виконують твори лемківської спадщини. Також проводяться майстер-класи з виготовлення ляльок та художньої вишивки, розгортається виставка декоративно-прикладного мистецтва, відбуваються розважальні програми для дітей. 

Кульмінаційне дійство – запалювання ватри. Біля полум’я до ранку не вщухать розмови, спогади, оповіді і немає краю пісням. 

 1. Етнографічний фестиваль “Петрівський ярмарок”

Місяць та місце проведення: липень, м. Чернівці, Чернівецька обл.

Про Сорочинський ярмарок чули, мабуть, усі. А от найстаріший ярмарок Західної України відомий набагато менше. Традиція проведення велелюдного ярмарку в Чернівцях на свято Петра і Павла сягає ХVIII століття. Петрівський ярмарок нині – це довгоочікуване свято для городян та гостей міста, зі святковими промовами, самобутніми майстрами народного мистецтва, веселими танцями, промоакціями, виставками, цікавими зустрічами.

Найдовша центральна алея парку відпочинку ім. Т.Шевченка завжди відводиться народним майстрам, які демонструють і продають власні вироби декоративно-прикладного мистецтва. До виставок-продажів виробів народних майстрів долучаються туристичні фірми, автосалони, численні виробники промислової та харчової продукції Буковини, сусідніх областей та країн. Окрім численних виставок-продажів, на гостей ярмарку чекає дегустація страв національної буковинської кухні, “Свято пива”, “Фестиваль вина”, акція “Світ морозива”. Кондитерські цехи та міні-пекарні пригощають усіх бажаючих своєю смачною продукцією.

В програмі Петрівського ярмарку також – показ моделей одягу та зачісок, концерти аматорських колективів, різноманітні спортивні заходи, конкурси, ігри.

 1. Історичний фестиваль “Форпост”

“Форпост” заявляє про себе як про “найбільший фестиваль середньовічної культури в Україні”. Масштабів цьому історичному дійству справді не займати. Про це свідчить, для початку, місце проведення, а саме територія однієї з найвеличніших фортифікаційних споруд України – Старої фортеці в Кам’янці-Подільському. Протягом трьох днів фестивалю всі його гості знаходяться у відтвореному середньовічному поселенні XIV-XV століть, спостерігають за середньовічними двобоями, турнірами лицарів та лучників, беруть участь у різноманітних майстер-класах, підкріплюють сили в автентичних давніх харчівнях, торгуються на середньовічних ярмарках і захоплено спостерігають за виступами вуличних театрів вдень та вогняними шоу вночі. Хто буде тематично вдягнений, матиме змогу взяти участь в конкурсі на найкращий історичний костюм. Поспівати та потанцювати можна біля великої сцени, під акомпанемент популярних українських та закордонних фольклорних колективів.

 1. Гастрономічний фестиваль чорниць “Верховинська яфина”

Місяць та місце проведення: серпень, с. Гукливе, Закарпатська обл.

Мешканці села Гукливе, яке розташоване у підніжжі Боржавських полонин, вважають своє село та околиці столицею чорниць. Місцеві мешканці впевнені, що саме в цих місцях знаходяться найбільші в країні гірські чорничні поля. Ягоду тут поважають настільки, що навіть звели їй пам’ятник (єдиний в Україні). А також щорічно влаштовують фестиваль, де основним елементом є яфина (чорниця).

На святі можна досхочу поласувати свіжими ягодами чорниць, а також стравами із них: млинцями, варениками, пирогами, гомбовцями, різноманітними тістечками, варенням, запиваючи все це яфиновою палинкою. На гостей фестивалю також чекають запальні гудацькі мелодії, конкурси та безліч розваг. Всі гості, що приходять у вишиванці, отримують солодкі подарунки.

 1. Історичний фестиваль “ТуСтань!”

Місяць та місце проведення: серпень, с. Урич, Львівська обл.

Фестиваль української середньовічної культури “ТуСтань!” триває протягом трьох днів в давньоукраїнському  місті-фортеці Урич. Вуличні музики, середньовічна кухня, стрільба з луків та арбалетів (в тому числі нічний тир з вогняними стрілами), ремісничі майстер-класи, нічні етно-танці, та, звісно, традиційні лицарські турніри і видовищний нічний штурм фортеці – ось основні компоненти цього дивовижного фестивалю.

Варто зазначити, що на фестивалі “ТуСтань!” є можливість для кожного відвідувача не лише бути спостерігачем, але й стати безпосереднім учасником активних дій. Будь-хто може пройти необхідну підготовку, одягти на себе лати та взяти участь у лицарських турнірах, а опісля навіть долучитися до штурму фортеці!

 1. Гастрономічний фестиваль “Сливовий леквар”

Місяць та місце проведення: серпень, с. Геча, Закарпатська обл.

А чи знаєте Ви, що таке леквар? Якщо знаєте, то запрошуємо оцінити його неперевершений смак! Якщо ні, то обов’язково відвідайте фестиваль “Сливового леквару”, що відбувається в с.Геча, Закарпатської області. Саме тут ви матимете можливість познайомитись з цим особливим різновидом варення, що так сильно полюбилось вже багатьом українцям.

У програмі свята – приготування леквару та солодких страв за староугорськими рецептами з використанням сливового повидла (тістечка-калачі, гомбовці, кіфлики, фанки). Крім того, місцеві господині будуть змагатися, хто зварить найкращий бограч і накрутить найсмачніші голубці. Все дійство супроводжується колоритною музикою, танцями та розвагами.

Якщо для приготування боґрачу необхідно 2,5 години, то щоб отримати хороший леквар потрібно 24 години безперервного помішування. Гості фестивалю на власні очі спостерігають, як стиглі сливи-бистриці перетворюються на запашну темно-червону масу. Власник найкраще приготованого варення отримує в нагороду 30-літровий казан та приладдя для варки сливового леквару.

 1. Історичний фестиваль “Стародавній Меджибіж”

Місяць та місце проведення: серпень, смт. Меджибіж, Хмельницька обл.

“Стародавній Меджибіж” – один з найдавніших та найвідоміших на Україні фестивалів, що відтворює на території древньої Меджибізької фортеці атмосферу середньовіччя. Лицарські поєдинки та масові битви супроводжуються неймовірним музичним супроводом, виступами вуличних акторів, танцюристів та фаєр-шоу.

Впродовж трьох днів на території фестивалю відтворюється справжнє середньовічне військове поселення, проходить ярмарок народних умільців, а у середньовічній харчевні ви скуштуєте страви, приготовлені за оригінальними старовинними рецептами. Повноцінні середньовічні бої, масові групові поєдинки – неповторне видовище, наповнене адреналіном та захопленням, страхом перед противником та радістю перемоги. Все це відчуває на собі кожен відвідувач заходу.

 1. Етнографічний фестиваль “Сорочинський ярмарок”

Місяць та місце проведення: серпень, с. Великі Сорочинці, Полтавська обл.

Національний Сорочинський ярмарок впевнено тримає марку найбільшого та найпопулярнішого ярмарково-виставкового заходу в Україні. Щорічно його відвідує до мільйона осіб. Дякувати за таку популярність, беззаперечно, слід видатному письменнику Миколі Гоголю, який увіковічнив Сорочинський ярмарок в своєму однойменному творі.

Триває це масштабне свято протягом цілих шести днів, за цей час тут відбувається близько 200 різноманітних заходів, в тому числі велика кількість культурно-мистецьких подій: народні майстер-класи, театралізовані постановки, виступи відомих музичних колективів, перегляди визначних українських фільмів.

Свою продукцію пропонують понад 1500 виробників з усієї України. Тут представлені підприємства харчової промисловості: м’ясокомбінати, хлібо- та молокозаводи, заводи мінеральних вод та інших напоїв, а також підприємства легкої та важкої промисловості, що виробляють найрізноманітнішу продукцію – від одягу і взуття до будівельних матеріалів та масивної сільськгосптехніки.

На ярмарку можна буде не лише купувати готове, але й створювати нове: до уваги гостей відкриті понад 20 майстер-класів народних ремесел: гончарства, розпису писанок, створення прикрас, вишивок, ляльок-мотанок тощо.

 1. Гастрономічний фестиваль “Гуцульська бринза”

Місяць та місце проведення: вересень, м. Рахів, Закарпатська обл.

Вівчарський куліш, галушки, вареники, токан і вурда. Та найсмачніше – Біле золото Карпат – гуцульська бринза. Заради цього туристи долають тисячі кілометрів з різних куточків України та зарубіжжя і прибувають до столиці Гуцульщини на щорічний найбільший Карпатський фестиваль “Гуцульська бринза”. Свято приурочується поверненню вівчарів з полонини додому. Розпочинається дійство з урочистого маршу, учасники якого одягнуті у яскраве гуцульське вбрання. Хода святкової колони супроводжується грою на народних інструментах та гуцульськими співами. Завершується хода на горі Буркут, де і відбувається свято.

Основною стравою на святкуванні є бринза – сир з овечого молока виготовлений за допомогою ферменту з натурального сичуга (шлунок) свійської худоби. Екологічність та натуральність – ось у чому головна цінність продукту, кажуть вівчарі. Виробники сиру переконують – щоденне вживання бринзи корисне для здоров’я. Особливо чоловічого. На фестивалі знайдете величезний вибір бринзи, іншої сирної продукції та страв на їхній основі. Обов’язково треба скуштувати сирного коника, щоб рік був вдалим і багатим, а господар здоровим.

Кожне селище Гуцульщини, яке бере участь у фестивалі, прикрашає свій павільйон повністю в автентичному стилі – рушниками, килимами, гуцульськими стравами. На фестивалі побачите виступи гуцульських колективів, вироби народних майстрів з дерева, металу, глини, шкіри, тканини, різноманітні конкурси – найкращого ватага, трембітаря та коломийкаря. А на завершення – вівчарська ватра, як символ оберегу полонини та овець.

 1. Гастрономічний фестиваль “Борщ’їв”

Місяць та місце проведення: вересень, м. Борщів, Тернопільська обл.

Борщ є витвором тисячолітнього українського кулінарного мистецтва. Недарма кажуть, що він не “вариться”, а “твориться”. Особливість борщу – в його неповторності. Це страва унікальна, скільки господинь – стільки й смаків.

Борщ в Україні оточений справжнім культом і має багату історію. Ще на Запорізькій Січі переперчений борщ (так званий “мудрий борщ”) використовували для випробування молодих козаків на стійкість і витримку. А одне містечко на Тернопільщині навіть завдячує борщу своєю назвою: за легендою, мешканці нібито втопили татарина, якому не сподобалась місцева кухня, в казані з борщем. Так місто і назвали – Борщів.

Тому нічого дивного, що саме це місто раз на рік стає столицею традиційного українського куховарства. На початку вересня в ньому проходить народний фестиваль борщу з нехитрою назвою “Борщ’їв”. Програма свята завжди насичена, весела, пізнавальна та смачна. Близько півсотні навколишніх сіл представляють свій борщ, який за самобутніми рецептами готують місцеві господині вже не одну сотню років. Крім того, додатково для всіх бажаючих готується борщ у великому казані на багатті.

До борщу традиційно пропонують пампушки та інші смачні страви національної кухні. Не обходиться і без розваг: всі відвідувачі можуть насолодитися народною музикою, піснями та танцями, а за бажання і долучитися до них.

 1. Етнографічний фестиваль “Берегфест”

Місяць та місце проведення: вересень, м. Берегово, Закарпатська обл.

Щороку наприкінці вересня колоритне закарпатське місто Берегове збирає все більше і більше гостей на масштабному етнофестивалі “Берегфест”. Свято характеризується небувало багатою розважальною програмою та вже 50-річною історією.

Програма, як для одноденного фестивалю, дійсно вражає. Головна ідея полягає у відродженні давніх народних традицій краю. Втіленням її є урочиста костюмована хода учасників та святкове відтворення давньої традиції виноробства, коли перший урожай винограду довіряли чавити у винних діжках незайманим дівчатам босоніж. Далі – більше: на гостей чекають грандіозні лицарські бої та стрільба з лука, шахові та мініфутбольні турніри, польоти на повітряних кулях, гучні народні гуляння, танці та різноманітні конкурси. Кожен бажаючий може взяти участь у майстер-класах народної творчості та промислів і відчути себе справжнім ковалем, гончарем чи ткачем. Голодним ніхто не залишиться завдяки різноманітним кулінарним майстер-класам, а спрагу допоможе втамувати ярмарок-дегустація закарпатських вин. Закінчується насичений святковий день концертом за участі відомих виконавців, святковим феєрверком та етнодискотекою.

 1. Гастрономічний фестиваль “Золотий гуляш”

Місяць та місце проведення: жовтень, с. Мужієво, Закарпатська обл.

Ні для кого не секрет, що один з кращих способів досконаліше пізнати чужу культуру – спробувати її традиційну кухню. І для цього не завжди потрібно їхати далеко за кордон – на Закарпатті, наприклад, є місце, яке по-праву називають українською Угорщиною. Це місто Берегове та його околиці, до яких входить і село Мужієво. Саме на його території вже п’ятий рік поспіль проводиться смачний фестиваль угорсько-закарпатської кухні “Золотий гуляш”.

В угорській кухні гуляш – традиційна страва. На фестивалі його готують на відкритому вогнищі у спеціальному казанку так, що він вбирає в себе м’який присмак диму разом з пікантними відтінками мадярської паприки та різних коренів і трав.

Протягом дня гості свята поринають в атмосферу угорських народних традицій, мають можливість побачити весь процес приготування та відчути смак традиційного угорського гуляшу, а також поласувати іншими різноманітними стравами та випічкою закарпатських господинь і продегустувати кращі вина від місцевих виноробів. А щоб публіка не втомилась без упину їсти та пити, зі сцени її розважають фольклорні колективи, а народні умільці показують свою майстерність: привселюдно роблять діжки та гнуть обручі.

 1. Історичний фестиваль “Стародавній Луцьк. Епоха Доблесті”

Місяць та місце проведення: жовтень, м. Луцьк, Волинська обл.

Напевно, кожен з нас хоч раз в житті мріяв перенестись в таємничу, овіяну легендами епоху середньовіччя. Кожен маленький хлопчик уявляв себе безстрашним лицарем у сяючих латах, а кожна дівчинка – прекрасною дамою.

Фестиваль  “Стародавній Луцьк. Епоха доблесті” відбувається на території справжнього замку і виконує роль своєрідного часового містка між минулим та сьогоденням. Тут, перед очима гостей, сучасні лицарі з різних куточків України демонструють свою майстерність та звитягу у масових боях, турнірах “п’ять” на “п’ять”, у двобоях із мечем та щитом і просто озброєні мечами, які, до речі, залишають справжні в’мятини від ударів на сталевих лицарських обладунках.

У перерві між турнірами гості можуть ознайомитися зі звичаями і культурою етносів, які проживали на території міста століття тому, а також взяти участь у стрільбах з луку чи спробувати себе у ролі ремісників. А під завісу дня територія свята яскраво освітлюється видовищним вогняним шоу!

 1. Етнографічний фестиваль “День Св. Мартина”

Місяць та місце проведення: листопад, м. Мукачево, Закарпатська обл.

Святого Мартина Турського дуже люблять у Європі, день його пам’яті там вшановують 11 листопада. Цього дня традиційно їдять смажену гуску, п’ють молоде вино, займаються благодійністю та готуються до посту перед Різдвом.

В Україні Святий Мартин ще з XIV століття є офіційним покровителем закарпатського міста Мукачево. Програма святкування його дня в цьому місті з кожним роком стає все більш і більш насиченою, а саме свято проходить із все більшим і більшим розмахом. Так, у 2014 році святкування дня Святого Мартина в Мукачево охопить одразу три дні: з 9 по 11 листопада. В центрі міста будуть проходити кулінарні ярмарки, художні виставки, благодійні акції та різноманітні майстер-класи, наприклад, по виготовленню небесних ліхтариків. Ще одним атрибутом фестивалю є окроплення землі молодим вином як символ подяки за зібраний врожай. Поспостерігати також можна буде за показовими лицарськими боями та створенням пісочної анімації на тему “Легенди про Святого Мартина”.

Кульмінацією свята стануть дитяча хода з власноруч виготовленими небесними ліхтариками та подальший їх масовий запуск у вечірнє небо, театралізоване інсценування  відомих історій про Святого Мартина, вогняне шоу та святковий концерт. День Святого Мартина – по-справжньому добре та тепле свято, побувати на якому буде цікаво як дорослим, так і малечі.

 1. Гастрономічний фестиваль молодого вина “Закарпатське Божоле”

Місяць та місце проведення: листопад, м. Ужгород, Закарпатська обл.

Свято молодого вина “Закарпатське Божоле” вже стало традиційним на Закарпатті. Виникло ж воно у Франції ще в XIX столітті. Вино божоле має невеликий термін приготування і не пристосоване до довгого зберігання. Воно відрізняється унікальною м’якістю та легкістю, має яскравий колір і насичений аромат, а також є корисним для здоров’я.

На ужгородському фестивалі зібрані зразки п’янкого трунку від іменитих виноробів зі всього Закарпаття. Окрім безпосередньої дегустації, на відвідувачів чекають “винні лотереї” та розіграші, народне визначення найкращого винороба, частування стравами французької кухні: смаженими каштанами та французьким супом з цибулею, а ще ярмарок меду та різноманітної продукції бджільництва. Разом з фольклорними колективами можна заспівати запальні закарпатські пісні, а за бажання і станцювати народні танці. Цікаві зможуть дізнатися і про давню історію та традиції закарпатського виноробства.

Сам фестиваль проводиться у спеціально розчищених для цієї події старовинних винних підвалах, що, без сумніву, лише сприяє створенню відповідної атмосфери.

Знаєте про цікавий фестиваль та не знайшли інформацію про нього в цьому переліку? Обов’язково повідомте нам і ми подамо про нього інформацію! Хорошого вам відпочинку та гарного проведення часу!

Схожі публікації

Залишити коментар