До 100-річчя Першого зимового походу армії УНР на Вінниччині відбулося погашення марки на пам’ятному конверті

від Стожари

Саме сьогодні, 6 травня 2020 року виповнюється рівно 100 років завершення Першого Зимового походу – унікального партизанського рейду українського війська, який переможно завершився на теренах Вінниччини.

З цієї знаменної нагоди, у центральному поштовому відділені Вінниці відбулося спецпогашення марки на пам’ятному конверті, присвяченому річниці Першого зимового походу армії УНР.

До 100-річчя Першого зимового походу армії УНР на Вінниччині відбулося погашення марки на пам’ятному конверті

Розробку марки та пам’ятного конверту за власний кошт здійснив громадський діяч Юрій Козак за сприяння Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті.

Про це повідомляють на фейсбук-сторінці Українського інституту національної пам’яті у Вінниці.

В повідомленні зазначають, що у зв’язку із постановою Кабінету Міністрів України про режим карантину, спецпогашення проводилось одноосібно Юрієм Козаком з дотриманням усіх санітарно-гігієнічних та протиепідемічний норм та правил.

До 100-річчя Першого зимового походу армії УНР на Вінниччині відбулося погашення марки на пам’ятному конверті - фото 2

Похід завершився 6-го травня 1920-го року в селі Писарівка Ямпільского району Вінницької області. Поблизу населеного пункту до 100-річчя цієї події зняли історичний ролик.

Відповідно, урочисте погашення марки на тематичному конверті відбулося і на Ямпільщіні.

До 100-річчя Першого зимового походу армії УНР на Вінниччині відбулося погашення марки на пам’ятному конверті - фото 3

«Погашення марки на пам’ятному тематичному конверті, присвяченому 100-річчю завершення Першого Зимового походу Армії УНР в с. Писарівка Ямпільського району, де він і закінчився 06.05.1920 року. Не думав, що погашення марки тягне за собою титанічні узгодження… Проте справу зроблено, вітаю всіх українців з цією визначною подією! Ось такі дати необхідно пропагувати, а не «ПОБЄДОБЄСІЄ»!», ‒ написав на своїй сторінці у «Фейсбук» начальник відділу культури, молоді та спорту Ямпільської райдержадміністрації Віктор Замишляєв.

До 100-річчя Першого зимового походу армії УНР центр історії Вінниці оприлюднив тематичне відео:

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=562659071056820

Окрасою стрічки стали місця зйомок: село Писарівка на Ямпільщині зі збереженим млином початку ХХ століття та мальовничі береги річки Дністер поблизу сучасного українсько-молдовського кордону. Саме тут 100 років тому передові відділи “зимопоходців” зустрілися з розвідувальними підрозділами 2-ої Стрілецької дивізії Армії УНР, що наступали із заходу разом із польськими союзниками для спільної боротьби проти Червоної армії.

Окрім унікальних кадрів параду українського вояцтва у місті Ямпіль 10 травня 1920 року, у зйомках використаний цінний фондовий предмет Центру історії Вінниці. Це – музейна репліка Бойового прапору 3-ї Залізної стрілецької дивізії, створена для нас із дозволу Міністра оборони України (2014-2019), генерала армії Степана Полторака. Окрім оригіналу, в Україні існує лише дві репліки знамена.

Нагадаємо, Перший Зимовий похід тривав 5 місяців (6 грудня 1919 – 6 травня 1920). Окрім Вінниччини, рейдова операція тилами Збройних Сил Півдня Росії та Червоної Армії пролягала сучасними Житомирською, Київською, Черкаською, Кіровоградською, Миколаївською, Одеською областями. Було подолано 2 500 км. Очолював операцію генерал-хорунжий Армії УНР Михайло Омелянович-Павленко. Бойове ядро підрозділу складали 2 тисячі багнетів, 1 тисяча шабель та 14 гармат. За час походу військо мало понад 100 дрібних сутичок і 50 серйозних успішних боїв з ворогом.

Єдина бойова нагорода українського війська – орден Залізного Хреста “За зимовий похід і бої” була утверджена саме для учасників походу, з яких було нагороджено – 1668 чоловіків, а 5 жінок удостоєні жетона Залізного Хреста.

До 100-річчя Першого зимового походу армії УНР на Вінниччині відбулося погашення марки на пам’ятному конверті - фото 4

Пам’ять про подвиг “зимопоходців” та неперервність української мілітарної традиції збережено до нашого часу: минулого року 28-ма окрема механізована бригада ЗСУ отримала почесне найменування “імені Лицарів Зимового Походу”.

Схожі публікації

Залишити коментар