Великодні листівки української діаспори

від Стожари

Пасхальні святкування, які нині тривають і називаються Світлим Великоднім тижнем, наступають одразу після Воскресіння Христового – найшановнішого весняного торжества в культурі українського народу. Навіть перебуваючи за межами своєї історичної Батьківщини, наші співвітчизники зберігали традиції, звичаї, обряди святкування, що знайшли своє відображення у гаївках, віршах, святкових зверненнях, у художніх творах із Великодньою атрибутикою, до якої належать і мініатюрні витвори мистецтва – вітальні листівки.

У Центральному державному архіві зарубіжної україніки зберігається добірка Великодніх листівок, датованих 1940-ми – 1990-ми роками. Їх авторами були відомі українські митці-емігранти, серед яких Микола Анастазієвський, Микола Антохій, Леонід Денисенко, Вадим Доброліж, Василь Залуцький, Григорій Радченко та ін.

Вадим Доброліж. Вітальна Великодня листівка, б/д ЦДАЗУ
Вадим Доброліж. Вітальна Великодня листівка, б/д ЦДАЗУ, ф. 18, оп. 1, спр. 6, арк. 5

Невеликі за розміром великодні поштівки були повноцінними мистецькими творами, що в мініатюрі символізували духовні цінності української громади за кордоном. Найпоширенішими сюжетами до Великодніх свят були традиційне зображення Воскреслого Ісуса Христа, малюнки писанок, святкові обряди, де поєднувалися елементи національної культури з релігійними мотивами.

Так, наприклад, писанки, зображені українським художником Миколою Анастазієвським (1891–1974) на одній із вітальних Великодніх листівок, і нині є важливим символом і обрядовою традицією свята. А майстер-класи із писанкарства і сьогодні залишаються об’єднавчим чинником в українських громадах світу.

Микола Анастазієвський. Вітальна Великодня листівка, Нюрнберг, 1946 р. ЦДАЗУ, ф. 51, оп. 1, спр.12, арк. 68
Микола Анастазієвський. Вітальна Великодня листівка, Нюрнберг, 1946 р. ЦДАЗУ, ф. 51, оп. 1, спр.12, арк. 68
Вітальна Великодня листівка, б/д ЦДАЗУ, ф. 51, оп. 1, спр. 67, арк. 23
Вітальна Великодня листівка, б/д ЦДАЗУ, ф. 51, оп. 1, спр. 67, арк. 23

На особливу увагу заслуговують вітальні листівки до представників Української автокефальної православної церкви, більшість з яких зазнавали репресій чи змушені були емігрувати за кордон. В архіві зберігаються вітальні листівки, адресовані відомому поборнику УАПЦ в діаспорі митрополиту УАПЦ Полікарпу (у миру – Петро Дмитрович Сікорський, 1875–1953). До привітань і побажань «всіх милостей і щедрот» церковному достойнику долучалися навіть діти.

Великодня листівка Ольги та Юрка Галицьких до митрополита УАПЦ в діаспорі Полікарпа (Сікорського). [Велика Британія], квітень 1952 р. ЦДАЗУ, ф. 51, оп. 1, спр. 13, арк. 30
Великодня листівка Ольги та Юрка Галицьких до митрополита УАПЦ в діаспорі Полікарпа (Сікорського). [Велика Британія], квітень 1952 р. ЦДАЗУ, ф. 51, оп. 1, спр. 13, арк. 30

Розповсюдження вітальних листівок у колі українських діаспорян у різних країнах світу було ще й засобом збору коштів для підтримки земляків в Україні, які зазнавали гонінь тоталітарного режиму. Так, на звороті Великодньої листівки художника Григорія Радченка зазначено: «Видання Братства св. Покрови в Зальцбурзі. Прибуток призначений на переселення українських учених до Канади».

«Катедра св. Софії в м. Київ», [не пізніше квітня 1951 р.] ЦДАЗУ, ф. 51, оп. 1, спр. 12, арк. 73

Тож вітальні листівки створювалися не тільки для актуалізації та популяризації художніх творів. Вони були потужним засобом комунікації для представників української діаспори задля згуртування довкола ідей, збереження і примноження самобутніх духовних традицій.

Віра Фазлєєва, провідний науковий співробітник відділу використання документів ЦДАЗУ.

Схожі публікації

Залишити коментар